BIST 1.542
DOLAR 7,53
EURO 8,98
ALTIN 411,29
HABER /  DÜNYA

Kuzey Kore'yi şoke eden kararları Kim Jong un imzaladı!

Kuzey Kore Lideri Kim Jong un, Güney Kore tarzı konuşmaya yasak getirdi. Güney Kore dizileri izlemeye de yasak getirildiği de 8.İşçi kongresinde alınan kararlar arasında yer aldı. Ülkede ABD ve Japonya'dan ithal edilen ürün bulunduranlara ölüm cezası verilmeye başlandığı paylaşıldı.

Abone ol

Kuzey Kore’de geçtiğimiz yılın sonlarında kapsamlı ve yeni bir ‘gerici düşünce karşıtı’ yasa yürürlüğe girdi. Bu hafta, Kuzey Kore'deki kaynaklardan raporlar veren Güney Kore merkezli bir web sitesi olan Daily NK tarafından söz konusu yasayla ilgili yeni ayrıntılar bildirildi.

Güney Kore aksanını yasakladı                                                                                    Ayrıca Japonya merkezli bir dergi olan Rimjin-gang’ın aktardığına göre, Kuzey Kore yönetimi Güney Kore stillerinde konuşma veya yazmayı yasakladı.

Kim, terimlere de yasak getirdi                                                                            Ülke Lideri Kim Jong un’un imzası bulunan yeni yasada, akraba olmayan kişilere atıfta bulunmak için "oppa" (ağabey) ve "dong-saeng" (küçük kız kardeş, erkek kardeş) gibi terimleri kullanmanın Güney Kore stilinde olduğu ve yasaklandığı belirtildi.

Çocukları müzik dinleyen ebeveynlere para cezası                                           Vatandaşların sürekli olarak gözlem ve denetim altında tutulmasıyla bilinen Kuzey Kore’de çocuklarının müzik dinlemesine izin veren ebeveynler için para cezaları, Güney Kore televizyonunu izleyenlere 15 yıl hapis, kayıtlı olmayan yabancı cep telefonları için ömür boyu hapis cezası, ellerinde ABD ve Japonya'dan ithal edilen ürünler bulunduranlar için ölüm cezası gibi cezalar...

ABD, Japonya ürünleri bulundurulanlar öldürülüyor                                        Daily NK ayrıca, Güney Kore'den ithal edilmiş eşya bulunduran herkesin ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığını, Amerika Birleşik Devletleri veya Japonya'dan ithal edilmiş ürün bulunduranların ise büyük ihtimalle ölüm cezası aldığını aktardı.

Yasada Güney Kore ürünlerine ve Güney Kore aksanına yapılan vurgu, hükumetin daha zengin ve demokratik Güney'in, Kuzey Kore vatandaşları üzerindeki etkisi konusunda ne kadar endişeli olduğunu gösteriyor.

Güney Parlamentosuna seçilen ilk Kuzey Kore sürgünü olan Tae Yong-ho,  ‘Kuzey Kore vatandaşları gündüz, "yaşasın Kim Jong Un" diye bağırıyor ama geceleri hepsi Güney Kore dizilerini ve filmlerini izliyorlar.’ dedi.

Kuzey’den Güney’e kaçmayı başarmış kişilere verdiği destekle bilinen Sokeel Park ise, ‘Bütün bunlar önlemler, özellikle bu çok süslü ama yozlaşmış etkiyle dikkati dağılarak şanlı sosyalist devrimden uzaklaşan ve yoldan “çıkarılan” gençlere yönelik alınıyor.

Kuzey Kore Lideri Kim, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen 8.İşçi Partisi Kongresi’nde dışarıya büyük ölçüde kapalı olan, kablosuz ağları genişletme ve izleyicilere daha iyi hizmet verebilmek için yayın kalitesini yükseltme sözü vermişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Çin aşıları pazar sabahı Türkiye'ye geliyor! 190 milyon doz Coronavac aşısı birden
Hepsiburada pandemi döneminde artan oyuncak trendlerini anlatıyor
Dündar Osmanoğlu için Ayasofya’da gıyabi cenaze namazı kılındı
Ataşehir'de bıçakla kendisini kesmeye kalktı! İntihar girişimini Özel harekat durdurdu
Antalya'da sır gibi saklanıyor ziyarete kapatıldı! Ultralüks villada kalıyor
Tokat'ta 'haritalı fişleme' iddiasıyla ilgili bir doktora soruşturma açıldı
İstinaf Mahkemesi Osman Kavala'nın beraat kararını bozdu
Ankara'da pitbull saldırısına uğramıştı! Minik Bahar taburcu oldu
Hırvat golcü Antun Maglica Kayserispor'da
Berfin Kaya kayıplara karıştı Instgram'dan bu mesajı paylaştı
Yorumlar 2 yorum