BIST 4.963
DOLAR 18,63
EURO 19,72
ALTIN 1.083,24
HABER /  GÜNCEL

Kredi kartı kullanıcıları dikkat!

Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak olan azami faiz oranını yeniden düzenledi.

Abone ol

Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarını düşürdü. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun kredi kartı asgari ödemelerine ilişkin düzenlemesi ise bugün yürürlüğe girdi. Düzenlemeye göre, ödeme sorunu yaşayanlar nakit çekim yapamayacak.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ve 1 Ocak 2011'de uygulamaya girecek Tebliğle, kredi kartı işlemlerindeki aylık azami akdi faiz oranı, Türk Lirası için yüzde 2,44'ten yüzde 2,26'ya indirildi. Söz konusu oran, ABD doları için yüzde 2,54 yerine yüzde 2,02, Avro için de yüzde 2,30 yerine yüzde 1,90 olarak belirlendi.

Aylık azami gecikme faizinde yapılan indirim sonrasında da yeni oranlar, Türk lirası için yüzde 2,76, ABD Doları için yüzde 2,52, Avro için de yüzde 2,40 olarak tespit edildi. Aylık azami gecikme faiz oranı, halen Türk Lirası için yüzde 2,94, Dolar için yüzde 3,11, Avro için de yüzde 2,82 olarak uygulanıyor

İlgili düzenleme gereğince bankalar, bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebiliyor. Azami faiz oranları, Merkez Bankasınca 3 aylık dönemler halinde belirleniyor.

ASGARİ ÖDEME DÜZENİ

Kredi kartı asgari ödeme tutarı yüzde 40'a kadar çıkarılabilecek. Kart borcunu 3 defa yarısından az ödeyen nakit çekim yapamayacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan, ''Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik'', Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

Yönetmelik ile halen yüzde 20 olarak uygulanan kredi kartı asgari ödeme tutarı, yüzde 40'a kadar yükseltilebilecek. Yönetmelikte, asgari ödeme tutarları ile ilgili iki ayrı düzenleme yapıldı. Mevcut kredi katları ile yeni alınacak kredi kartlarında farklı asgari ödeme zorunlulukları uygulanacak.

KART LİMİTİNE GÖRE BELİRLENECEK

Buna göre, ödenmesi gereken asgarî tutarın, kredi kartı limiti 15 bin Türk Lirasına kadar olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde 25'inden, limiti 15 bin Türk Lirasından 20 bin Türk Lirasına kadar olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde 30'undan, kredi kartı limiti 20 bin Türk Lirası ve üzerinde olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde 40'ından ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde 40'ından aşağı olamayacak.

Ödenmesi gereken asgari tutarın, kredi kartı limiti 15 bin Türk Lirasına kadar olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde 25'inden, kredi kartı limiti 15 bin Türk Lirasından 20 bin Türk Lirasına kadar olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde 30'undan, kredi kartı limiti 20 bin Türk Lirası ve üzerinde olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde 40'ından ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde 40'ından aşağı olamayacak ve bankanın bu miktardan az olmamak üzere asgari ödeme tutarını belirleyebilecek.

BUGÜNDEN İTİBAREN UYGULANACAK

Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, yeni verilecek kredi kartları hariç olmak üzere, asgari ödeme oranlarının bugünden itibaren 24. aya kadar, kredi kartı limitlerine göre en az yüzde 22 ile en çok yüzde 35'e kadar artırılmasını öngören bir intibak süreci uygulanacak.

Yönetmelik kapsamında, yapılan bir başka değişiklikle şubeler kanalıyla yapılan kart iptaline ilişkin taleplerde, bu talebin hangi tarihte alındığına dair şube yetkililerince imzalanmış bir belgenin veya doldurulan iptal talep formunun bir örneğinin kart hamiline verilmesi zorunlu tutuldu.

NAKİT ÇEKİM

Bir takvim yılı içinde kredi kartı borcunu 3 defa dönem borcunun yarısından az ödeyenin nakit çekim hakkı elinden alınacak. Bu kredi kartlarının limitleri de dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamayacak.

Öte yandan yönetmeliğin, bu maddesi 6 ay sonra yürürlüğe girerken, diğer maddeler bugünden itibaren yürürlüğe girdi.