BIST 5.046
DOLAR 18,64
EURO 19,60
ALTIN 1.076,30
HABER /  POLİTİKA  /  SP

Tansu Çiller'i Erbakan mı istedi?

Eski kurtlar siyasete yön vermeye çalışıyor. 4 eski başbakan Türkiye'de siyaseti yeniden şekillendirmenin hesabını yapıyor.

Abone ol

Eski kurtlar siyasete yön vermeye çalışıyor. 4 eski başbakan Türkiye'de siyaseti yeniden şekillendirmenin hesabını yapıyor.

Demokrat Parti'de Süleyman Demirel, Hüsamettin Cindoruk ve Mesut Yılmaz'ın Güniz Sokak'ta bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptığı zirvenin perde arkasında SP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın 'Çiller dönsün' mesajının etkili olduğu öğrenildi.

HEDEF İTTİFAK YAPIP MECLİSE GİRMEK

12 Haziran'da yapılacak seçimlerde DP,SP , BBP , TP ve YP'nin ittifak yapması planlanıyor. TP lideri Abdüllatif Şener bu ittifakı sağlamak için Erbakan ve Demirel arasında mekik dokuyor. İttifakın önündeki en büyük engel olarak ise DP lideri Hüsamettin Cindoruk gösteriliyor.

Cindoruk, 28 Şubat sürecinde Erbakan'ın Başbakanlık koltuğundan kaybetmesinde büyük rolünün olması sebebiyle hem Erbakan hem de SP tabanında büyük tepki çekiyor. "Kendisini başbakanlıktan indiren Cindoruk ile ittifak yapıyor" eleştirilerin ortadan kaldırmak için Cindoruk'u DP'nin başında istemediği konuşulan Erbakan'ın "ittifak için DP'nin başına Tansu Çiller'in gelmesini istediği belirtiliyor. Erbakan ile Çiller 1996 yılında Refahyol Hükümeti'nde koalisyon ortaklığı yapmıştı.

BAŞKANLIK YOLU AÇILDI

DP'nin 15-16 Ocak'ta yeni genel başkanını seçmek için kurultaya gideceğini açıklayan Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, bir gazetecinin, ''Genel başkanlık için gönlünüzden geçen isim nedir, Çiller'in adaylığı hakkında ne düşünüyorsunuz'' sorusu üzerine, ''Partinin genel başkanı olarak taraf tutmam. Ama Sayın Çiller benim eşimin sınıf arkadaşı, ayrıca bizim kuşağın kadın siyasetçilerinin en önemlisi. Tansu Çiller'in genel başkanlığına karşı çıkacağım dedikoduları yanlıştır, bizim kuşağın seçkin kadın temsilcisidir" dedi