BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30
HABER /  SEÇİM

Köşk seçiminde 3 milyon oy sürprizi

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kısa bir süre kala bir biri ardına anketler yayımlanıyor fakat yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının kime oy vereceğini bilen yok!

Abone ol

30 Mart yerel seçim sonuçlarını bilen Konda araştırma şirketinin müdürü müdürü Bekir Ağırdır, cumhurbaşkanlığı seçimleri üzerine bir değerlendirme yaptı.

T24 sitesinde yayınlanan yazısında Ağırdır, çok da üzerinde durulmayan bir noktaya işaret etti. 
Bu seçimin bir sürprizi olacağını belirten Ağırdır, 3 milyona yakın yurtdışı seçmen hakkında bir bilgi olmadığını yazdı.

YEREL SEÇİM PROVAYDI 

Yerel seçimlerin cumhurbaşkanlığı seçimi için de kostümlü prova olduğunu belirten Bekir Ağırdır,  "Yerel seçim sonuçlarına ve oluşan tablonun belirleyici dinamik ve unsurlarına bakarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair bazı kestirimlerde bulunmak mümkün" diye yazdı.

İHSANOĞLU TABLOYU DEĞİŞTİREBİLİR Mİ? 

"Yerel seçimlerin sonucu gösterdi ki siyaset konsolide oldu ve dört partiye kilitlendi" diyen Ağırdır, bu dört partinin de politika ve söylemleriyle kimlik siyasetlerine sıkışmış oldukları vurguladı. "Dört ay geçtikten sonra bu dinamiklerin ve sonuçların değiştiğine dair bir belirti var mı? Ya da CHP-MHP’nin ortak adayı Ekmelettin İhsanoğlu bu tabloyu değiştirebilme potansiyeline sahip mi? Muhalefetin özellikle CHP’nin varsaydığı ve umduğu gibi Ekmelettin İhsanoğlu dindar kimliğiyle Ak Parti tabanından oy çekebilecek mi?" diye soran Ağırdır, şöyle devam ediyor:

SEÇİMİ ORANLAR DEĞİL OY SAYISI BELİRLEYECEK 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik olarak oy oranları konuşuluyor ama bu kez seçimi oranlar değil oy sayıları belirleyecek. Çünkü seçime katılma oranına göre oy oranlarında dramatik değişiklik görülebilir.

YURTDIŞI SEÇMEN HAKKINDA HİÇBİR VERİ YOK 

Yerel seçimde yüzde 89,5 oranındaki seçime katılım ve geçersiz oylar sonrası 45 milyon oy sayımı sonucu tablo oluştu. Bu kez 53 milyon seçmene ilave olarak haklarında hiçbir veri olmayan 2.750.000 yurtdışı seçmen oy verecek. Muhtemelen yaz olması nedeniyle seçime katılma yüzde 82-85 aralığında olacağını tahmin edebiliriz. Kabaca şunu söylemek mümkün, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonucu 45-46 milyon geçerli oy sonucu belirleyecek.

GEZİ VE 17 ARALIK AK PARTİ'Yİ VURDU

Ak Parti’nin yerel seçimlerdeki oyu 20 milyon. Şunu da biliyoruz ki aslında yüzde 53 mertebesinde olan Ak Parti oyları Gezi ve 17 Aralık süreci sonucu yüzde 43,5 oranına geriledi.

Ak Parti’nin bu 20 milyon oyunun blok halinde Recep Tayyip Erdoğan’a gideceğini öngörmek yanlış değil. Buna ilave olarak Ak Parti’nin, özellikle Erdoğan’ın bu süreçleri yönetiş biçimi ve her şeye karşın yerel seçimlerdeki başarısı kaybettiği seçmenini geri kazanma şansını da üretmiş olabilir mi? Özellikle bu süreçte MHP’ye kaçmış 2 milyon dolayındaki Ak Parti oyu geri dönmüş olabilir mi?

KÜÇÜK PARTİLERİN OYLARI NE OLUR? 

Ayrıca toplamda yüzde 5 dolayında olan diğer küçük partiler seçmeninin yarıya yakınının Erdoğan’a, diğer yarısının da İhsanoğlu’na yöneleceğini de tahmin etmek zor değil.

Yurtdışı seçmenler de dikkate alındığında Erdoğan 23-24 milyon oya birinci turda ulaşabilir.

CHP VE MHP'NİN OYLARI NE OLACAK? 

CHP ve MHP seçmenlerin İhsanoğlu’nun adaylığını tümüyle içlerine sindirdiklerini ve blok halinde oy vereceklerini söylemek güç. İki partinin tabanlarındaki hareket farklı olacak muhtemelen.

MHP yerel seçim oylarının bir kısmı Erdoğan’a doğru kayarken, çoğunluğu yine de İhsanoğlu’nun arkasında duracaktır.

CHP'DEN ERDOĞAN'A OY GİTMEZ 

CHP seçmenindeki hareket ise biraz daha farklı olacak muhtemelen. CHP seçmeninden Erdoğan’a kayış muhtemelen hiç denecek kadar küçük olacak. Ama CHP seçmeninin tümünün İhsanoğlu’na oy vereceğini de beklemek çok gerçekçi değil. CHP tabanındaki ulusalcı damarın bir kısmi seçime katılmayabilir, özgürlükçü damarın bir kısmı da Selahattin Demirtaş’a oy verebilir.

BEKİR AĞIRDIR'IN YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

ÖNCEKİ HABERLER
İşsizlik rakamları açıklandı
8 bin çocuk tacizcisi papaz var
Türkiye hakem rolünü kaybetmemeli
Dedektif gibi belediye başkanı
İşte SOS veren Alibeyköy Barajı
Gazze'de teravih namazı korkusu
Emniyetten hırsızlara mektup
Borsa güne yükselişle başladı
Havalimanına roketli saldırı: 1 ölü
İranlı kadının taciz isyanı YENİ HABER
Yorumlar 8 yorum