BIST 1.441
DOLAR 8,45
EURO 10,27
ALTIN 502,05
HABER /  SAĞLIK

Koronavirüs aşısında 4 kritik soru! Bilim Kurulu üyesi yanıtladı

Koronavirüs aşısıyla ilgili en çok merak edilen sorulardan bazılarına Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Sema Kultufan Turan yanıtladı. 'Çocuklar aşı olmalı mı' sorusunu da yanıtlayan Turan, "Önce bu konudaki çalışma sonuçlarını görmek lazım" dedi.

Abone ol

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Kultufan Turan, Hürriyet gazetesinde vatandaşlardan gelen soruları yanıtladı. "Çalışmalarda görüldü ki 0-14 gün arasında antikor oluşma oranı yüzde 92 iken, 0-28 günde yüzde 97’ye yükseliyor. Yani daha çok antikor oluşuyor. Bu da daha güçlü bağışıklık anlamına geliyor. Bilim Kurulu da karar verirken bu çalışmaları göz önünde bulundurdu. Aşılama kişilerin, virüs bulaşsa dahi, hastalığı hafif şiddette geçirmelerini sağlıyor. Ancak başkalarına bulaştırma olasılığı bulunuyor. O nedenle aşılansak bile önlemlere devam edeceğiz. Ancak bu şekilde pandemiye karşı başarı kazanabiliriz."

Koldan olma zorunluluğu var mı?
"Covid-19 aşısının koldan olma zorunluluğu yok ancak en kolay uygulanacak yer kol. Yani istenirse vücudun başka yerinden de yapılması tabii ki mümkün."

Aşıda insana zarar verecek bileşenler var mı?
"Hayır, sadece adjuvan gibi aşı etkinliğini artırmak için eklenen maddeler var. Bu maddeler çocukluk çağında olduğumuz aşılarda da mevcut. Yani bugüne kadar kullanılan aşılarda bu yöntem uygulandı. Yapılan aşılarda da şimdiye kadar hiçbir sorun olmadı."

Çocuklar aşı olmalı mı?
"Dünyada yapılmış çalışmalar 18-59 yaş gruplarından geldiği için, erken dönemde çocuklara aşı yapılmasına karar vermek zor. Önce bu konudaki çalışma sonuçlarını görmek lazım."

Rahatlama hangi ayda başlar
"Hastalıkta ve vaka sayılarında kısıtlamaların getirdiği bir sayısal azalma yaşıyoruz. Aşılama ile birlikte bu daha iyi olacak. Gerekli korunma sağlanana kadar kısıtlamalara önem verilebilirse, baharda rahat bir nefes alabileceğimizi düşünüyorum."

Ana depo yeterli kapasiteye sahip mi?
"Ana depomuzda fiziki sıkıntımız yok. Aşı tanklarının içinde bile ısıyı takip eden monitörler var. Depoda -70 olan aşıları dahi saklayacak bölümler bulunuyor. Yani alt yapımız sağlam."

ÖNCEKİ HABERLER
Arkadaş kurbanı oldu! Üniversitelilerin yılbaşı partisi ölümle bitti
ABD'de yaşayan Türk halk bilimci İlhan Başgöz ambulans uçakla Türkiye'ye gönderildi
Ülkede durum korkunç! İngiltere Başbakanı Boris Johnson: Endişe verici şekilde bulaşıcı
Covid-19 aşısı olduktan 48 saat sonra hayatını kaybetti! Ölüm nedeni otopsi sonucu belirlenecek
İzmir'de sağanak nedeniyle evleri su bastı! Vatandaş perişan halde
İzmir'de yaşandı! Husumetli oldukları ailenin evine ateş açtılar: 2 çocuk yaralandı
Can Ataklı: Bu sefer bana da koydu!
Galatasaray'da 2 isim PFDK'ye sevk edildi
Milli Eğitim Bakanlığından kurslar için yüz yüze eğitim kararı
Kasımpaşa Fenerbahçe maçı golleri ve geniş özeti
Yorumlar 2 yorum