BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  SAĞLIK

Körlüğe karşı yeni umut ışığı

Tamamen kör fareler, ışığa duyarlı hücrelerin gözlerine nakledilmesi sayesinde görme yetisine kavuştu.

Abone ol

İngiltere 'deki Oxford Üniversitesi'nden bilimadamları, retina sında ışığa duyarlı fotoreseptör hücrelerinin bulunmadığı fareler üzerinde araştırma yaptı.

Araştırmacılar, gündüz ve gece ayrımı yapamayan bu farelerin gözüne daha sonra retinanın yapıtaşlarına dönüşecek ''öncü'' hücreler enjekte etti. İki hafta sonra retina oluştu.

PNAS dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Profesör Robert MacLaren bunun, tamamen kör farelere hücre naklederek ışığa duyarlı tabakanın yeniden oluşturulabildiğinin ilk kanıtı olduğunu vurguladı.

İNSANLARA UYGULANMASINA ZAMAN VAR

Daha önce retinası kısmen zarar görmüş farelere yapılan araştırmalarda da benzer sonuçlar alındığını hatırlatan MacLaren, bu araştırmanın bilgisayar ekranını onarmaktan çok, piksellerin tek tek onarılmasına benzediğine dikkati çekti.

İnsanlarda bu tedavinin uygulanmasının ise zaman alacağı belirtildi.

Geçen yıl, Londra Üniversitesi'ne bağlı Göz Hekimliği Enstitüsü'nden bilimadamları genç ve sağlıklı bir fareden aldıkları hücreleri, gece körlüğü olan bir farenin retinalarına doğrudan enjekte etmiş, 4-6 hafta sonra her altı hücreden birinin beyne görüntü iletmeye başladığını belirlemişti.

ÖNCEKİ HABERLER
"Tam bana göre şehir: İstanbul"
Cem Yılmaz oğlunu 16 yıl önce çizmiş!
Tuğluk PKK ile de görüşülsün dedi!
Sarıkamış'ta 10 binler şehitlere yürüdü
Esad'a en ağır eleştiri onlardan geldi!
Esra Erol'da Emrah Filiz'in DNA sonuçları bomba etkisi yaptı
Yorumlar