BIST 1.488
DOLAR 7,33
EURO 8,95
ALTIN 418,96
HABER /  GÜNCEL

Facebook'ta başınıza bu gelmesin!

Almanya'da bir Facebook kullanıcısına gelen ceza tüm kullanıcıları endişelendirdi. Hukukçular dikkatli olunması gerektiğini söyledi

Abone ol

Almaya'daki Facebook hesabı olan bir kişinin panosunda paylaştığı bir link pahalıya maloldu. Linkle beraber otomatik olarak ortaya çıkan ön izleme resminin telif ücretine tabi olması nedeniyle, Facebook kullanıcısına yaklaşık 1800 Euro para cezası geldi. Ceza Almanya'daki Facebook kullanıcıları arasında endişe yarattı. Cezayı normal bulan hukukçular, Facebook ve benzeri paylaşım sitelerindeki paylaşımlar konusunda herkesin dikkatli olması gerektiği uyarısında bulundu.

TELİF VE İZİNSİZ KULLANIMA CEZA

Verilen bilgiye göre, Berlin'deki bir avukatlık bürosu serbest çalışan bir fotoğrafçının talebi üzerine, ticari amaçlı Facebook sayfası olan kişiye 1746,69 Euro para cezasını haber veren mektup gönderdi. Kullanıcının paylaştığı linkin yanında beliren küçük boyutlardaki resmin, başvuruyu yapan fotoğrafçıya ait olması nedeniyle, izinsiz kullanım cezaya neden oldu. Facebook kullanıcısından telif ve izinsiz kullanım için 1200 Euro, avukat masrafı olarak da 546,6 Euro istendi.

GEÇMİŞE DÖNÜK PAYLAŞIMLARI DA KAPSIYOR

Hukukçular cezanın emsal olacağını belirterek, yakın zamanda bu tür cezalarda artış olacağını belirtiyor. Özellikle çocuklar ve gençlerin böyle sorunlarla karşılaşabileceği belirtilirken, ailelerin bu konuda çok dikkatli olması gerektiği kaydediliyor. Paylaşımı yapılan ön izleme resimli linklerin şu anda silinmiş olması da cezayı engelleyemiyor. İstenildiği takdirde arşiv sistemi üzerinden eski paylaşımlara da ulaşılabiliyor. Uzmanlar bu yüzden, “Facebook sayfanızı sadece kendi arkadaşlarınızın görmesini sağlayın. Link paylaşımlarında ön izleme resimlerini kullanmayın. Yaptığınız paylaşımın telif haklarıyla ilgili bölümlerine dikkat edin. Link paylaşmak yerine, eğer varsa ilgili sayfadaki Facebook ya da diğer paylaşım siteleriyle ilgili bir 'Beğen'(Like) tuşunu kullanın” şeklinde uyarılarda bulunuyor.

ÖNCEKİ HABERLER
İDO'nun bazı seferleri iptal!
Yılın kelimesi seçildi!
Davutoğlu'ndan Esad'a jet yanıt!
Abant Gölü dondu!
İlişkiye zorladılar sonra gasp ettiler
Kaçakçılık önlendi, göç başladı!
Tecavüz kurbanının isminin gizliliği tartışılıyor
En çok kaçak elektrik kullanan o iller!
Hindistan-Pakistan sınırında çatışma
Esad halkının izdihamından zor kurtuldu!
Yorumlar 1 yorum