BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30
HABER /  GÜNCEL

Davutoğlu'ndan Esad'a jet yanıt!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Beşşar Esed'in halkına seslenmesine anında eleştiri ile cevap verdi...

Abone ol

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Beşşar Esed'in konuşmasına ilişkin, ''Şimdi 60 bin kişinin öldüğü bu büyük yıkımdan sonra, bu boş vaatlerle ve bütün dünyanın tanıdığı Suriye muhalefetini tanımamak suretiyle yol almak mümkün değil'' dedi.

Bakan Davutoğlu, Swissotel'de düzenlediği basın toplantısında 5. Büyükelçiler Konferansı'nı değerlendirerek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ESAD SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Aylar sonra halka seslenen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Batı’nın müdahalesine ihtiyaçlarının olmadığını söyledi.

(DEVAMINI OKU)

ESAD'IN KONUŞMASINI SANİYE SANİYE DİNLEDİM

Beşşar Esed'in konuşmasını dakika dakika takip ettiğini ifade eden Davutoğlu, ''Özetle şunu söylemem gerekiyor. Maalesef, Beşşar Esed ne Ortadoğu'da olanları ve Ortadoğu halklarının o haklı taleplerini, ne de kendi ülkesinde 2 senelik büyük yıkımın sorumlularını anlamış görünüyor'' diye konuştu.

Esed'in Suriye halkının gönlüne hitap etmediğini, taleplere yönelik anlamlı bir çerçeve sunmaktan uzak olduğunu anlatan Davutoğlu, sorumluluğun sadece dış güçlerde aranmaması gerektiğini kaydetti.

KAPALI ODAYA KAPANMIŞ HABERİ YOK

Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Şehirleri bir yıkıma dönüştüren 2. Dünya Savaşı'ndaki gibi hava bombardımanını dışarıdan gelenler mi yaptı ? Halep'in, Humus'un o görüntüsü açıklanabilir mi? Hangi meşru yönetim kendi halklarını, şehirlerini bombalayarak bu yıkımı gerçekleştirebilir? Bütün bunlarda kendi sorumluğunun dışına çıkarak tarihi süreçle ilgili yaptığı tespiti yanlış.

Demek ki bir odaya kapanmış, aylardır sadece kendisine gelen ve kendisine yaranmak için sunulan istihbarat raporlarını okumuş. Eğer Suriye halkına vaat ettiği bir şey varsa, bu şehirleri dolaşsın. Bu açıklamaları kapalı salonda değil, kendi halkı içinde yapsın.''

YAŞANANLAR İNANDIRICILIĞINI KAYBETTİ

Beşşar Esed'in teklif ettiği yöntemin daha önce de konuşulduğuna dikkati çeken Davutoğlu, 2 yıl önce kendisiyle görüştüklerinde 14 maddede benzer hususların bulunduğunu anlattı.

''O zaman bu kadar büyük yıkım yaşanmamışken harekete geçilmiş olsaydı, o zaman da referanduma, seçime gidilirdi'' diyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

''Ama artık yaşananlar dolayısıyla inandırıcılığını kaybetti. Şimdi söylediğinde yeni bir şey yok. Aylar önce bize söylediğinin aynısı ama o günden bu yana yaşananlar değişti. O zaman 3-5 bin civarında ölüm vardı. Şimdi 60 bin kişinin öldüğü bu büyük yıkımdan sonra bu boş vaatlerle ve bütün dünyanın tanıdığı Suriye muhalefetini tanımamak suretiyle yol almak mümkün değil."

ESAD İKNA EDEMİYOR

Biz de İsveç Dışişleri Bakanı ile sabah (yaptığımız değerlendirmede) yeni bir şeyler söylemesi konusuna düşük ihtimal vermiştik ama şu ana kadar yaşadıkları Beşşar Esed'in ne yeni yeni bir şey söylediğini ortaya koyuyor, ne de geleceğe dönük ikna edici perspektif ortaya koyuyor.

O AYNI METİNLERİ OKUYOR, HALKI EKMEK BULAMIYOR

Uluslararası toplumun insani yardımın ulaşması konusunda acilen harekete geçmesi gerektiğini ifade eden Davutoğlu, ''Esed, aynı metinleri okurken Suriye'de insanlar yiyecek ekmek bulamıyor, ısınamıyor'' diye konuştu.

Davutoğlu, Esed'in halkın temsilcileriyle diyalog içine girip geçiş sürecine yönelik görüşmeler yapması gerektiğini de kaydetti.

ÖNCEKİ HABERLER
Abant Gölü dondu!
Davutoğlu İmralı görüşmelerini değerlendirdi!
Kaçakçılık önlendi, göç başladı!
Tecavüz kurbanının isminin gizliliği tartışılıyor
Hindistan-Pakistan sınırında çatışma
Esad halkının izdihamından zor kurtuldu!
Marketlerin vatandaşa sucuk kazığı
Tunceli'de okullar iki gün tatil!
Meteoroloji'den fırtına uyarısı!
Esad seferberlik çağrısı yaptı
Yorumlar 8 yorum