BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Konya'da kocasının cinsel içerikli görüşmelerini ortaya çıkarmıştı! Yargıtay kararı bozdu

Anadolu Ajansı

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, boşanma davası açan kadının tazminat talebini, eşinin başka kadınlarla cinsel içerikli görüşme yaptığına ilişkin sunduğu ekran görüntülerini hukuka aykırı delil kabul ederek reddeden istinaf mahkemesi kararını bozdu.

Abone ol

Konya'da yaşayan bir kadın, "evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını" ileri sürerek eşinden boşanmak için dava açtı. Kadın, eşinin cep telefonundan aldığı, başka kadınlarla yaptığı cinsel içerikli görüşmelerin ekran görüntülerini dosyaya delil olarak sundu. Davaya bakan mahkeme, boşanmaya sebebiyet veren olaylarda, "cinsel yönden güven sarsıcı davranışlarda bulunan erkeğin tam kusurlu olduğu" sonucuna ulaştı, tarafların boşanmalarına, davacı kadına maddi ve manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Yerel mahkeme kararı, boşanma dışındaki hükümler yönünden istinaf mahkemesine taşındı. Bunun üzerine Konya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, erkeğe yüklenen kusurun "hukuka uygun delillerle ispatlanamadığı"na hükmetti. İstinaf mahkemesi, davacı kadın tarafından dosyaya delil olarak sunulan ve erkeğe ait olduğu iddia edilen ekran görüntülerinin, erkeğin telefonundan rızası dışında hukuka aykırı elde edildiği gerekçesiyle davalıya yüklenen kusurun gerçekleşmediği sonucuna ulaştı.

Tazminat taleplerini reddetti
Kusursuz olan tarafın Türk Medeni Kanunu'nun 174/1-2 maddesi uyarınca tazminatla sorumlu tutulamayacağına karar veren istinaf mahkemesi, bu nedenle kadının tazminat taleplerini reddetti. Boşanma davası açan kadının kararı temyiz etmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, istinaf mahkemesi kararını bozdu.

Hüküm bozma nedeni
Dairenin kararında, "Davacı kadın tarafından, davalı erkeğin telefonundaki sohbet uygulaması üzerinden başka kadınlarla yapmış olduğu cinsel içerikli yazışmaların ekran görüntüleri alınmak suretiyle dosyaya sunulan çıktıların erkeğin haberi olmaksızın, onun bilgisi ve rızası dışında sırf delil oluşturmak maksatlı olarak hukuka aykırı bir şekilde elde edildiğinden bahsedilemez. Bu durumda, davacı tarafça usulüne uygun olarak elde edilen ve dosyaya sunulan bu delilin hükme esas alınmasında herhangi bir hukuka aykırılık bulunmamaktadır." tespitine yer verildi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, istinaf mahkemesince davacı kadın tarafından sunulan delil dikkate alınmadan hüküm kurulmasını, bozma nedeni saydı.BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Ankara'da annesinin odasından ses duyan genç delikten bakınca şok oldu! Çıplak halde... Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Çin uzay aracı Mars'a iniş yaptı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Türkiye'den 50 ülkeye test kiti! Özel uçak gönderen ülke bile var
Delta Havayolları'ndan flaş karar! Yeni işe alımlara aşı zorunluluğu getirdi
Şampiyon bugün belli oluyor! Beşiktaş mı yoksa Galatasaray mı maçlar saat kaçta
MEB duyurdu! 499 bin öğretmen ve okul çalışanı için aşı randevusu açıldı
Esenyurt’ta açık olduğu tespit edilen para transfer merkezi mühürlendi
MEB: 499 bin öğretmen ve okul personeli için Covid-19 aşısı olma imkanı sağlandı
İstanbul'da 'şampiyonluk' önlemi! Valilik bugün kapatılacak yolları açıkladı
Samsun'da yatak odasında hayatının şokunu yaşadı! Büyük korkuyla uyandı
Yorumlar 3 yorum