BIST 1.446
DOLAR 8,55
EURO 10,36
ALTIN 511,21
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Kocaeli'de pandemi onları da vurdu! İthalat durdu fiyatı yüzde 170 arttı

Dünyada etkisi sürdüren koronavirüs salgını kafes kuşu ithalatını durdurması yüzünden petshoplardaki kafesler boşaldı. Kafes kuşu fiyatları yüzde 170 artış gösterdi.

Abone ol

Korona virüs sebebi ile kafes kuşu ithalatı durdurulunca, kuş satışı yapan petshoplarda fiyatlarda büyük artış oldu. Kocaeli’de faaliyet gösteren petshoplarda yut dışından kafes kuşu gelmemesi sonrasında, kafesler boş kaldı. Pandemi süreci önünde günde yaklaşık 50 kuş satışı yapan petshoplarda kuş bulunamıyor. Kuş miktarının kısıtlı olması fiyatları da etkiledi. Korona virüs süreci öncesinde, 50 TL’ye satılan kuşların fiyatı 130 TL’ye kadar çıktı. Petshop işletmecileri vatandaşların taleplerine yetişemediklerini, fiyatlarda ise yaklaşık yüzde 170 artış olduğunu belirtti.

İzmit ilçesinde uzun yıllardır petshop işletmeciliği yapan Feyzi Değirmenci, “Dışarıdan canlı hayvan ithal edilememesinden dolayı iç piyasada kuş fiyatları çok yükseldi. Birçok konuda eksiğimiz vardı, papağan ve muhabbet kuşu üretimi yeterli değildi. Şu anda da yeterli derecede de hayvan gelmedği için fiyatlar çok yüksek. Bir an önce hayvan ithalatı açılsa, kuşlar gelse bezim için çok güzel olacak. Şu anda dükkanda kuş yok” dedi.


“Kuş olmamasından dolayı satamıyoruz”
Satış yapamadıklarını ifade eden Değirmenci, “Pandemi sürecinden önce günde en az 50-60 muhabbet kuşu olurdu. İnsanlar pandemi sürecinde çok ilgiliydi. Sürekli kuş gelirdi, satardık. Son zamanlarda kuş olmamasından dolayı satamıyoruz. Ama çok kuş soran var. Kuş temin edemiyoruz. Bu da pandemi sürecinde canlı hayvan ithalatının yasaklanmasından kaynaklanıyordu. En azından izinli olarak hayvan getirmeye müsaade etseler çok iyi olur” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Göztepe'de İlhan Palut'un yerine Ünal Karaman sesleri
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Trabzon'da yedikleri bal yüzünden hastanelik oldular! Meğer yedikleri bal...
Erol Bulut, Kemal Ademi'yi gözden çıkardı: Kendine takım bul
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan salgından en çok etkilenen tiyatrolara dev destek
Adnan Oktar ve 'Kedicikler'i davasında karar çıktı! İşte 'Adnan Hoca' ve kediciklere verilen cezalar
Yalova'da AK Parti İl Başkanlığı'na çirkin saldırı
Emekli Tümgeneral Cihat Yaycı: Mavi Vatan, Mavi Ülke değildir
İstanbul'da bir güzellik merkezi skandalı daha! Kabusu yaşadı
Yer Bursa! Site bekçisi yasak aşka kurban gitti
Yorumlar