BIST 115.748
DOLAR 6,86
EURO 7,72
ALTIN 392,38
HABER /  SAĞLIK

Kışın da gözlük kullanın

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Düriye İlbağa, göz sağlığı için kışın karlı havalarda da güneş gözlüğü takılması gerektiğini söyledi.

Abone ol

Hospitalpark Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Düriye İlbağa, karlı havalarda mutlaka güneş gözlüğü takılması gerektiğini kaydetti. Opr. Dr. Düriye İlbağa, güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarını yağan karın güçlü bir şekilde göze yansıttığını, bu durumun göz sağlığı için oldukça tehlikeli olduğunu belirtti.
Söz konusu ışınların başta katarakt olmak üzere bazı görme bozukluklarına ve kar körlüğüne yol açabileceği uyarısında bulunan Opr. Dr. Düriye İlbağa, "Güneş gözlüğü yazın olduğu gibi kışın da kullanılabilir. Özellikle kar yağdıktan sonra açan güneşli hava, zemindeki kar, güneşin bütün zararlı ışınlarını doğrudan göze yansıtır. Bu durum yaz güneşinden daha çok zararlıdır. Çünkü yazın kar olmadığından güneş ışınları yerden yansıma yapmaz. Özellikle kar yağdıktan ve yerde biriktikten sonra açan güneşli havalarda mutlaka güneş gözlüğü kullanılmalıdır” dedi.

“ÇIPLAK GÖZLE KARA BAKMAYIN”

Opr. Dr. Düriye İlbağa şu bilgileri verdi: "Özellikle sürücülerin kar körlüğüne karşı alınacak en etkin önlem yüzde yüz ultraviyole koruyucu özellikli güneş gözlükleri kullanmaktır. Işık yansımasına çıplak gözle bakılmamalıdır. Gözlük olmadığı zamanlarda ise gözün karla temas etmesini önlemek için mümkün olduğunca etrafta bulunan koyu renklere bakılmalı, ayrıca göz kuruluğu olan kişilerin de soğuk havalarda gözyaşı tedavilerini ihmal etmemeleri gerektiğini."

ÖNCEKİ HABERLER
AK Parti (AKP) Manisa Belediye Başkan Adayı Hüseyin Tanrıverdi
Binali Yıldırım’ı duydu, adaylık başvurusu yaptı
AK Parti (AKP) Denizli Belediye Başkan Adayı Osman Zolan
İdam sonrası Bangladeş karıştı: 4 ölü
Irak petrolü yılbaşında geliyor
Öğretmen maaşları 2020 yeni temmuz zammıyla kaç para oldu?
Yorumlar