BIST 1.951
DOLAR 13,59
EURO 15,34
ALTIN 798,58
HABER /  SEÇİM

Kılıçdaroğlu'ndan flaş 1 Kasım seçimi açıklaması

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Kasım seçimleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. AK Partili Mehmet Ali Şahin'in yeniden seçim sözlerini Kılıçdaroğlu, şantaj olarak nitelendirdi.

Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in "Eğer sandıktan 7 Haziran sonuçlarına benzer bir sonuç çıkarsa korkarım yeniden seçim konuşulmaya başlanacak" sözlerini de şantaj olarak nitelendirdi. 

"BEN SİZİN OYUNUZA, SİZE SAYGI DUYMUYORUM DİYOR"

"Seçime gidiyoruz, bir sonraki seçimin hesabı yapılıyor" diyen CHP lideri, "Bu doğru değil. Bu halka güvenmemek demektir. Benim istediğim sonucu vermezsen seni bir daha sandığa götüreceğim diyorlar. Bu seçmene yapılan şantajdır. Ben ne sizin oyunuza ne de size saygı duymuyorum anlamına geliyor. Bir demokraside olmaması gereken bir şey. Ya bana oy verirsiniz ya da ben sizi sürekli sandığa götürmeye mahkum ederim" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

"BU GERGİNLİĞİ YARATAN SİYASİLER"

İlk olarak dün akşam CHP Genel Merkezi önünde ateş açılmasına ilişkin soruyu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

Dün akşam uçaktan indikten sonra, genel sekreterimiz aradı. genel merkeze silah sıkıldığını ifade etti. Olayı yakından izlediklerini söyledi. Akşam Sayın Davutoğlu aradı. Kendilerine teşekkür ettim. Hangi gerekçeyle ateş ederler anlamakta zorlanıyorum. Biz bir siyasi partiyiz. Herkes bizim gibi düşünecek diye bir şey yok. Türkiye gergin bir toplum olmaya başladı. Bu gergin ortamdan çıkılması lazım. Bu gerginliği yaratan siyasiler. Umarım Türkiye bu gergin ortamdan kurtulur. 

"KAYYUM OLARAK ATANAN KİŞİ İKTİDARA YAKIN İSİM"

Ardından İpek-Koza grubuna kayyum atanması kararına değinen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye'de can ve mal güvenliği yok. Her an malınıza el konabilir. Bu kaygı iş dünyası ve yabancı sermayede var. Bu tablonun değişmesi lazım. Burada iki temel sorun alanı var. Cumhuriyet savcısı bir yazıyla kayyum atayabiliyorsa burada demokrasi ve hukuk askıda demektir. Daha vahim olanı kayyum olarak atanan kişinin iktidara yakın isimlerin olması. Bu demokrasi açısından ciddi bir zaaf. Savcıya sormak gerekiyor, siz hangi gerekçeyle el koyuyorsunuz? Varsa cezası kesersiniz. Ama mal varlığına el koymak asla doğru değil ve kabul edilemez. "

"BAŞBAKAN'IN ÖZGÜR BİR İRADESİ YOK"

Başbakan Davutoğlu'nu "özgür bir iradesi olmadığı" gerekçesiyle eleştiren Kılıçdaroğlu, "Ben Erdoğan'dan çok Davutoğlu'nun bağımsız bir iradesi var mıdır yok mudur, bu sorgulanmalı. Erdoğan anayasaya göre sorumluluğu olmayan bir kişidir. Başbakan'ın özgür bir iradesi yok" ifadelerini kullandı. 

"BU SORUNU ANCAK CHP ÇÖZER"

Kürt sorununun sadece CHP tarafından çözülebileceğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Bu sorunu ancak CHP çözer. AKP çözmeye kalktı. Sorun parlamentoda çözülsün diyoruz. Siz bu sorunu çözmek istiyorsanız 4 ilkeden yola çıkmanız lazım. Samimi olacaksınız, özel ve gizli ajandanız olmayacak, topluma bilgi vereceksiniz" şeklinde konuştu. 

"BENİM PARTİM OY KAYBETSE DAHİ..."

Kılıçdaroğlu açıklamasına şöyle devam etti:

"Her partide bu sorunun çözümüne yönelik olarak düşünmüş çaba harcamız çok değerli isimler var. Bizim söylediğimiz ortak akıl heyetinin akil adamlar heyetiyle alakası yok. Devlet meşru olmayan kişi ve kurumlarla muhatap olmamalı. 

Sorunun çözümünde en başarısız olan siyasiler. Siyasiler hiçbir zaman samimi davranmadı. Benim partim oy kaybetse dahi bu sorunun çözümü için her fedakarlığı yapmaya hazırız. Biz çözmezsek kim çözecek. Sayın Bahçeli'nin duyarlılıkları var, anlayışla karşılamak lazım. Kimse vatanın birliğinin bozulmasını istemiyor. Bahçeli'nin olumlu tavır alacağına inanıyorum. Bu sorunu bir şekilde çözmemiz lazım. "

"DOĞU VE GÜNEYDOĞU'DA BEKLEDİĞİMİZ OYU ALAMIYORUZ"

Çözüm sürecine karşı olmadıklarını hükümeti süreçte yaptıkları hatalar nedeniyle eleştirdiklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Öcalan ile Ecevit, Özal döneminde de görüşmeler yapıldı. Ama sorun çok boyutlu bilmeceye dönüştü. Sorun bir toplumsal mutabakatı gerektiren bir hale dönüştü. Çözüm parlamentoda görüşülmeli" dedi. 

Süreçte devletin meşru organlarla görüşmesi gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Doğu ve Güneydoğu'da beklediğimiz oyu alamıyoruz, doğru. Bir dönem o bölgeye CHP olarak girmek zordu. Şimdi bölgeye gidiyoruz, vatandaşlar kabul ediyor. Biz bu özgüveni o bölgeye verdik. Biz Türkiye olarak kaynaşmak istiyoruz. Sorunun temelinde yatan demokrasi eksikliği." 

"BİZ UZLAŞMA KOMİSYONU KURULURSA BUNU GERÇEKLEŞTİRİRİZ"

"Kaç parti barajı aşıp Meclis'e girerse Anayasa değişikliği konusunda uzlaşılan maddeler artabilir." diyen Kılıçdaroğlu açıklamasının devamında şunları kaydetti:

Anayasa konusunda yine bir uzlaşma komisyonu kurulursa bunu gerçekleştirebiliriz. Üzerinde durduğumuz en ciddi konulardan biri yargı bağımsızlığıdır. Adaletin olmadığı yerde devlet ve kurumlar olmaz. 

"7 HAZİRAN HEPİMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR DENEYİM OLDU"

7 Haziran'ın en zayıf halkası, kapı arkası demokrasisinin iyi işlememesiydi. Liderler birbirlerine mesajlarını medya aracılığıyla verdiler. Siyasetçi olarak açık ve net konuşmalıyız. Doğrudan liderlerle olmasa bile ikinci aktörlerle daha sağlıklı görüşmeler yapılabilirdi. 1 Kasım sonrası gerçekleşir mi? 7 Haziran hepimiz için önemli bir deneyim oldu. Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama gibi bir görevimiz olduğunu bilmemiz lazım. 

"EKMELEDDİN İHSANOĞLU CUMHURBAŞKANI OLSAYDI..."

Cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, "Ekmeleddin bey cumhurbaşkanı olsaydı, Türkiye bugün Ortadoğu bataklığında değildi. Çok farklı bir yerdeydi Türkiye. Ben hala Ekmeleddin beyin cumhurbaşkanı olmasını isteyen biriyim. O bölgede karizması olan birisi. Türkiye'de çok fazla tanınmıyor. Parlamentoya gelmesini de son derece olumlu buldum" dedi.

"KOALİSYON GÖRÜŞMESİ YAPILMADI"

Kılıçdaroğlu açıklamalarına şöyle devam etti:

Sayın Davutoğlu'nun bağımsız bir iradeye sahip değil. Kendisi koalisyon görüşmesi için geldiğinde erken seçimin olumsuz etkilerini anlattım, görüşelim dediler. Daha sonra biz 4 yıllık bir koalisyon istemiyoruz dediler. Koalisyon görüşmesi yapılmadı. Bir partiyi kandırmak için görüşme yapılmamalı. 13 yıl AKP ülkeyi tek başına yönetti. Koalisyonu hazmedemediler. Bunu için vatandaşa hala baskı yapıyor. Vermezsen seni sandık sandık süründüreceğim diyor. 

"BAHÇELİ'YE 'BAŞBAKAN SEN OL' DEDİM"

MHP ile koalisyon neden daha kolay? "Ortak paydaları yakalayabiliriz" gibi bir düşüncem oldu. Türkiye cumhuriyet tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşıyor. Bahçeli'ye buyrun başbakanlığı siz yapın dedim. Bu ülkeyi bir çıta atlatmamız lazım dedim. Avrupa'da bir çok ülke koalisyonla yürütülüyor. 2 Kasım'dan sonra ortaya çıkan tabloyu daha sağduyulu değerlendirmek lazım. Temel hedefimiz vatandaşın huzurunu sağlamaktır.

"30 YILDIR DEVAM EDEN SÜRECİN SONLANDIRILMASINI İSTİYORUZ"

Güvenlik anlamında terörle mücadele yapılabilir. Sonuçta siz bir hukuk devletisiniz ve karşıda eli silahlı terör örgütü mensupları var. Bu konuda bir tereddütümüz yok. Biz 30 yıldır devam eden sürecin sonlandırılmasını istiyoruz. Fakat yanlış dış politika başka bir terör örgütünü ülkeye getirdi; IŞİD. 

"DİYANET İŞLERİ'NE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR"

Şu anda Suriye'de IŞİD'e katılan 1050 Türk vatandaşı var. 70 ilden katılım olmuş. 70 ilde terör örgütünün taban oluşturması çok tehlikeli bir durum. En son Ankara eylemiyle bu tablo yüreklerimizi yaktı, bunun üzerine gidilmesi lazım. Burada Diyanet İşleri Başkanlığı'na büyük görev düşüyor. Camileri, türbeleri bombalayanların Müslüman olamayacağını anlatmaları lazım. 

"SORUN SİYASİ HAREKET İZİN VERMİYOR"

IŞİD'in Niğde saldırısı oldu. Niğde'ye kadar geldiler, karakola girinceye kadar hiçbir şey olmadı. Musul Başkonsolosluğumuz basıldı. Suruç katliamı yeteri kadar sorgulanmadı. Diyarbakır olayı çıktı. Davutoğlu'nun bize verdiği bilgiler bizde zaten vardı. Emniyetin bütün her şeyi saptadığını çok iyi biliyorum. Sorun burada siyasi hareketin izin vermemesi. Bir teörer örgütü eylemcisi nerede eylem yapar önlemin alınmadığı yerde. Ankara saldırısı sonrası İçişleri Bakanı'nın görevde olması kabul edilebilir değil. 

"IŞİD VE PKK'YI BİR SİYASİ PARTİYE BAĞLAMIYORUM"

Ben IŞİD'i bir siyasi partiye bağlamıyorum. PKK'yı da bir siyasi partiye bağlamıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı her olayda istifa edilmez dedi. Ama cumhuriyet tarihinin en büyük saldırısı olursa ve emniyette zanlıların fotoğrafları varsa istifa etmesi gerekir.

"SENİ SİNEK GİBİ EZERİZ' CÜMLESİ DOĞRU BİR ŞEY DEĞİL'

Haberin geniş kitlelere aktarılması medyanın varlık nedenidir. Bazı haberlerin görülmemesini isterseniz, demokrasi açısından vahim bir tablodur. Bir gazetecinin başka bir gazeteciye 'seni sinek gibi ezeriz' demesi doğru bir şey değil. 

ÖNCEKİ HABERLER
Obama'ya 1 Kasım seçimleri mektubu gönderdiler
Obama'ya 1 Kasım seçimleri mektubu gönderdiler
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Akın İpek'ten kayyum ataması için flaş açıklama!
Akın İpek'ten kayyum ataması için flaş açıklama!
NJOY mağazasında tüketiciye özel hizmet
NJOY mağazasında tüketiciye özel hizmet
Korkunç intikam! Kendisine tecavüz eden adamın...
Korkunç intikam! Kendisine tecavüz eden adamın...
PKK ile YPG Şengal'de fitne peşinde
PKK ile YPG Şengal'de fitne peşinde
Fatih Portakal CHP'li Muharrem İnce'ye fena çattı!
Fatih Portakal CHP'li Muharrem İnce'ye fena çattı!
Kılıçdaroğlu'ndan 2. ve 3. madde çıkışı
Kılıçdaroğlu'ndan 2. ve 3. madde çıkışı
Yavru ayı kahvehaneye girince o anlar kamerada
Yavru ayı kahvehaneye girince o anlar kamerada
Suudi prens uyuşturucuyla yakalandı
Suudi prens uyuşturucuyla yakalandı