BIST 1.454
DOLAR 8,31
EURO 10,12
ALTIN 498,91
HABER /  GÜNCEL

Kayseri sahur vakti Diyanet 2021 iftar saatleri

KAYSERİ imsak saati ve bugün sahur kaçta araştırması 2021 Ramazan ayının başlaması ile merak konusu oldu. Diyanet 2021 Kayseri imsakiye takviminde iftar ve imsak vakti ile birlikte sabah, öğle, akşam ezanı saatlerini de bulabilirsiniz.

Abone ol

KAYSERİ iftar vakti ne zaman, 13 Nisan oruç kaçta açılacak araştırması başladı. Kayseri için 30 günlük iftar vakti ve imsak (sahur) saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan Ramazan ayı 2021 İmsakiyesi'nde yer alıyor. Kayseri Diyanet İmsakiyesi'nde iftar saatleri ile birlikte sahur imsak vakti ile sabah ve akşam ezanı saatleri de bulunuyor. 

Bu yıl koronavirüs sebebiyle teravih namazları camilerde kılınmıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı karantinada olanların tek başlarına teravih namazı, evdeki aile üyelerinin de cemaat yaparak teravihi kılabileceklerini açıkladı. Bu yıl fitre miktarı da Diyanet tarafından 28 lira olarak açıklandı. Oruç tutulmayan günler için verilen fitre miktarı da bu rakam üzerinden (günlük 28 lira) hesaplanıp verilecek. 

Kayseri Ramazan ayı 2021 yılı İmsakiyesi şöyle:

kayseri imsakiye

Sahura kalkmadan oruç tutulması günah mı?
Ramazan ayının olmazsa olmazlarından biri iftar sofrasıysa diğeri de sahur masası. Peki sahura kalkmadan oruç tutmak caiz mi? Diyanet İşleri bu konuda şu bilgiyi veriyor:
"Sahura kalkmamak 'günah' değil ama sahur'a kalkmak ve sahur yapmak çok büyük sevap"

Bir yudum su içmek için de olsa, sahura kalkmanın iyi olacağı söyleniyor. Hadis-i şeriflerde şöyle deniliyor

"Sahur yemeği mübarektir. Sahurun tamamı berekettir. Bir yudum su için de olsa sahura kalkın! Allahü teâlâ ve melekleri, sahura kalkanlara salât ve selam ederler. Yani Allahü teâlâ, sahura kalkanları mağfiret eder, melekler de onlar için dua eder."

Niyet etmeden oruç tutulur mu: Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz.

Oruç için nasıl niyet edilir: Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

ÖNCEKİ HABERLER
Oruca nasıl niyet edilir Diyanet sahura kalkmadan niyet edilir mi?
İçişleri Bakanlığı'ndan Ramazan Tedbirleri genelgesi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak
İsmail YK kaç yaşında aslen nereli gizlice evledi mi eşi kimdir?
Cünüp olan 61 gün oruç tutar mı? Cenabet olan oruç tutabilir mi
West Ham, Leicester City'yi 3 golle geçti
Şüpheli 2 kişi her yerde aranıyor! Adana'da tefecilik yapan memur tutuklandı
Yüz kemikleri kırılan Falcao'dan Galatasaray'a kötü haber
Ahmet Hakan'dan Orhan Pamuk'a 'Veba Geceleri' eleştirisi: Romanında Atatürk’le alay mı ediyor?
Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, bugün kabinesiyle birlikte Türkiye'ye geliyor
Kanadalı mühendis ziyarete geldiği Tatvan ilçesinde Müslüman oldu
Yorumlar