BIST 1.408
DOLAR 8,08
EURO 9,70
ALTIN 458,60
HABER /  DÜNYA

Katalonya'dan flaş açıklama: Önümüzdeki hafta ilan ediyoruz

Katalan Lider Carles Puigdemont, özerk yönetimin, bu haftanın sonu ya da önümüzdeki haftanın başında İspanya’dan bağımsızlığını ilan edeceğini duyurdu.

Abone ol

İspanya hükümetinin sert müdahalelerine rağmen Katalonya geri adım atmıyor. BBC’ye konuşan Katalonya lideri Puigdemont, pazar günü yapılan bağımsızlık referandumunu tanımayan İspanya hükümetinin bölgenin yönetimini ele geçirmesi halinde bunun her şeyi değiştirecek bir hata olacağını söyledi. Ve bu hafta sonu ya da hafta başında bağımsızlık ilan edeceklerini açıkladı.

Yaşanan krizi çözmek için uluslararası arabuluculuk talebinde bulunduğunu söyleyen Puigdemont, konuyu İspanya’nın bir iç meselesi olarak gören Avrupa Komisyonu ile anlaşamadıklarını belirtti.

Polis müdahalesinden sonra, en az 893 sivil ve 33 polis memurunun yaralandığı referandumu değerlendiren Puigdemont, “Avrupa Birliği 900 kişinin yaralandığı bu olayı görmezden gelemez. Hükümetin sorumsuz tavrı Katalonya ve İspanya’nın sosyal kimliğini riske atmıştır.” dedi.

İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos da Madrid'de gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Katalonya bölgesindeki bankaların ve Katalan şirketlerin müşterilerinin, korkmaları için hiçbir neden bulunmadığını söyledi. Bakan, "Katalonya'daki bankalar, Avrupa bankalarıdır... Bu bankaların müşterilerinin korkması için hiçbir neden yok" dedi.

BAĞIMSIZLIK İÇİN TARİH VERDİ

Puigdemont, özerk hükümetinin bağımsızlık için "bu haftanın sonu veya önümüzdeki haftanın başında" harekete geçeceğini söyledi.

KRAL ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Kral 6. Felipe, Kraliyet Sarayı'nda televizyondan yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, bağımsızlık referandumu yapan Katalonya hükümetini eleştirdi. Bağımsızlık yanlısı girişimlerinden dolayı Katalonya özerk yönetimi hükümetini kabul edilemez bir sadakatsızlıkla suçlayan Kral 6. Felipe, "Katalonya yönetimi, Katalan halkını böldü ve karşı karşıya getirdi, İspanya'nın birliğini ve ulusal egemenliğini parçalamaya çalıştı, anayasayı, demokrasiyi ve İspanyol devletinin güçlerini sistematik bir şekilde çiğnediler. Bu otoriteler, açık ve net bir şekilde demokrasi ve hukukun tamamen dışında kaldılar." ifadelerini kullandı.

"ÇOK ZOR ANLAR AMA BURADAN ÇIKACAĞIZ"

Kral 6. Felipe ayrıca, Katalonya yönetiminin sorumsuz davranışlarının, Katalonya ve İspanya'nın ekonomik ve sosyal istikrarını riske atabileceğini vurgulayarak, bir an önce anayasal düzene geri dönmeleri çağrısı yaptı.

ÖNCEKİ HABERLER
Suriye'de korkulan oldu! PYD orayı da işgal etti
Şok rakam! FETÖ'nün tam 1 milyon 200 bin...
Fatih dizisi ne zaman başlayacak oyuncu kadrosu netleşmeye başladı
Seven Ne Yapmaz 5.bölüm fragmanı Ozan her şeyi itiraf edecek
Ankara'da FETÖ operasyonu! Çok sayıda asker gözaltında!
9 ilde DHKP-C operasyonu! Çok sayıda gözaltı var
Paris'te korkutan patlama!
AK Parti daha da hareketlenecek! Yeni istifalar gelebilir
Bunu yapan memur yandı! Danıştay'dan çarpıcı karar
Akşener anketi sonuçları Engin Ardıç yorumu bomba
Yorumlar