HABER /  DÜNYA

Kanada'dan skandal karar! YPG'nin bir numaralı teröristine 'Temiz savaşçı' ödülü

Fırat'ın doğusundaki harekat nedeniyle Türkiye'ye silah satışını durduran Kanada, Savunma Bakanlığı'nca terör örgütü YPG'nin bir numaralı ismi Mazlum Kobani'ye "Temiz savaşçı" ödülünü verdi.

Kanada Savunma Bakanlığı'ndan skandal bir adım geldi. Bakanlık, "ömrünü savaşlarda insanlığa hizmet için adayan kişilere" her yıl verdiği "Temiz Savaşçı Ödülü"nü bu yıl YPG'nin bir numaralı teröristi Mazlum Kobani'ye verdi.

Kanada Savunma Bakanlığı, Mazlum Kobani'yi ödülünü alması için Kanada'ya davet etti.

"Kırmızı bültenle aranan terörist"

Kısa bir süre önce, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'ye seslenerek, "Mazlum denilen kod adlı kırmızı bültenle aranan terörist. Amerika'nın bu adamı bize teslim etmesi lazım" demişti.

Trump ise, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Nazik sözleriniz ve cesaretiniz için teşekkürler General Mazlum. Lütfen Kürt halkına en içten saygılarımı iletin. Yakında seni görmek için sabırsızlanıyorum" diye yazdı.

Kobani de karşılığında, "Halkımıza yönelik acımasız Türk saldırısını ve cihatçı grupları durduran yoğun çabaları için Başkan Trump'a teşekkür ederiz" mesajını iletmişti.

Ne olmuştu?

Suriye'nin kuzeyine yönelik 'Barış Pınarı Harekatı' nedeniyle Kanada hükümeti, Türkiye'ye silah satışını askıya almıştı. Daha önce de AB üyesi 6 ülke, Türkiye'ye yönelik benzer bir karara imza atmıştı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '29 Ekim Cumhuriyet Bayramı' davetine kimler katıldı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
El titremesi neden olur? Yemek yedikten 2 saat sonra oluyorsa sebebi bu
PRP tedavisi nedir? Saç, cilt ve kireçlenme için PRP kaç seans yapılır
Verileri TÜİK yayınladı: Ekonomiye güven yüzde 4.5 arttı
KYK burs sonuçları 2019 ne zaman açıklanacak?
İstanbul Boğazı sis nedeniyle gemi geçişlerine kapatıldı
Yaz tatili ne zaman başlayacak 2020
Yorumlar 11 yorum