BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  SAĞLIK

Kahramanmaraş'ta karın ağrısıyla gitti 2,5 saatte çıkarıldı! Doktorlar şaştı kaldı

İhlas Haber Ajansı

KAHRAMANMARAŞ’ta karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden vatandaşın böbreğinde tümör tespit edildi. Ameliyatla böbreğindeki 11 santimlik tümör alınan hasta sağlığına kavuştu.

Abone ol

Kahramanmaraş’ta yaklaşık bir yıl önce karın ve çevresindeki ağrılar nedeniyle hastaneye başvuran Sait Evleksiz (41), aradan geçen süre zarfında ağrıları şiddetlenince Tıp Fakültesi Hastanesine başvurdu. Burada korona tedavilerinin yoğunluğu nedeniyle ameliyat yapılamayacağını öğrenen Evleksiz, bir arkadaşının tavsiyesi üzerine 12 Nisan tarihinde Özel Sular Vatan Hastanesi Üroloji Doktoru Operatör Mustafa Eren’e muayene oldu. Muayenesinin ertesi günü ameliyata alınan hastanın iki buçuk saat süren operasyonla böbreğinden 11 santimetrelik tümör çıkarıldı.

Tümörün böbrek çevresinin yüzde 80’ini kapladığını ve başarılı bir şekilde alındığını söyleyen Dr. Eren, “Aslında hastamızın kronik taş hastalığı var. Bu konuda birçok merkezde tedavisi yapılmakta ve tümörde rastlantı olarak tespit edilmektedir. Hasta, tanısı konulmuş sağ böbrekte kitle şikayeti ile bize müracaat etti. Böbreğin yüzde 80’ini kaplayan yaklaşık 11 santim civarında tümör mevcuttu. Hazırlığın ardından hastayı dün başarılı bir operasyonla ameliyata aldık. Bugün birinci günümüz ve genel durumumuz iyi. Tümör çok büyük olduğu için radyolojik bulgu ile ameliyata girdik. Karaciğer, bağırsaklar ve karın arka duvarına yapışık ve ameliyatımızın süresi uzadı. Muhtemelen biraz daha gecikmiş olsa tutulumlar olacaktı ve sonra karaciğer gibi yerlere ek tedaviler gerekecekti” dedi.


"Kanser olduğuna inanmıyorum mantığı var"
Böbrek tümörlerinin hafife alınmaması gerektiğini sözlerine ekleyen Dr. Eren, “Böbrek tümörleri insanlarda yüzde 2 oranında görülmektedir. Hastalarda semptom son evrelerde daha çok ortaya çıkmakta. Onlarda daha çok kitle bulgusu ve kanamayla daha çok görülmektedir. Çoğunlukla bu tür tanılar rastlantı olarak ortaya çıkıyor. Hastaların yanılgısı şu; böbrek tümörü tanısı konulduktan sonra çoğunlukla herhangi bir şikâyetim yok, bende böyle bir kanser olduğuna inanmıyorum mantığı var fakat erken tanı konulan hastalar şanslı hastalardır. İleri evre dahi olsa tümörün boyutu büyükse böbreğin alınması gerekiyor. Hastalar 5 yıl boyunca hekime belirli aralıklara gitmek zorunda ve takibini yaptırmak zorunda” diye konuştu.


"Ameliyat olmam gerektiği söylendi"
1 yıldır taşıdığı ağrılardan kurtulduğunu ifade eden hasta Sait Evleksiz ise, "Ağrılarım korona virüs başlangıcıyla artmıştı, tıp fakültesine gittim ve orada ameliyat edemeyeceklerini söylediler. Bir arkadaş tavsiyesi ile bu hastaneye geldim ve ameliyat olmam gerektiği söylendi. Dün ameliyat oldum ve bugün de iyiyim” dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Adana'da 'kanı akarsa büyü bozulacak' deyip kızını rehin aldı! 'Babacığım yapma' feryadı yürekleri yaktı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Kovid-19 vaka sayısı 79 ilde arttı iki ilde azaldı İstanbul için ürküten rakamlar
İBB sosyal yardım kartı ne zaman yüklenecek 2021?
Terminalde hareketli dakikalar! Testi pozitif yolcu otobüsten indirilip hastaneye kaldırıldı
Yarın kritik gün! Merkez Bankası'nın faiz toplantısına dair 4 senaryo ve olası piyasa tepkisi
Aydın'da 18 yıl sonra serbest bırakılan şüpheli cinayetten yargılanacak
MHP'li Büyükataman'dan Akşener'e: Senden olsa olsa sözde özne olur
Tokyo Olimpiyatları yapılacak mı? Komiteden açıklama geldi
A101 çalışma saatleri hafta içi/hafta sonu yeni açılış saati
Bilecik'te anonsu duyan kadın bankaya geri döndü 110 bin TL'yi kurtardı
Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, İstanbul’da Fener Rum Patriği ile görüştü
Yorumlar 1 yorum