BIST 9.056
DOLAR 31,52
EURO 34,24
ALTIN 2.110,20
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Kadınları taciz ettiğini kabul etti! Ünlü yazar Hasan Ali Toptaş'a 3 kötü haber

Demirören Haber Ajansı
Demirören Haber Ajansı

Yazar Hasan Ali Toptaş, hakkında çıkan 'tacizci' iddialarını kabul etmesinin ardından kitaplarını yayınlayan yayınevi ve 14. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü Kurulundan açıklama geldi.

Abone ol

Birçok okur tarafından "Doğu'nun Kafka'sı" olarak tanımlanan yazar Hasan Ali Toptaş, dün sosyal medyada kendisi hakkında birçok kadın tarafından yazılan 'tacizci' iddialarını kabul etti. Kadınları taciz eden Toptaş için Everest Yayınları ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi hareketi geçti. 

Bu yıl 14’ncüsü verilecek olan Mersin Kenti Edebiyat Ödülü için Celâl Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu, geçtiğimiz Eylül ayında Türk edebiyatı ile Türk diline katkıları nedeniyle yazar Hasan Ali Toptaş’ı ödüle layık buldu. Toptaş’a verilmesi planlanan ödül, yazarın hakkında çıkan taciz iddiaları nedeniyle geri çekildi.Ödül geri alındı
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün sponsorluğunu üstlenen Mersin Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi konuyla ilgili "Ülkemizde ve Mersin’de edebiyata ilgiyi geliştirmek, ulusal ölçekte bir verime dönüştürmek, edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekerek Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunmuş kişileri onurlandırmak için bu ödül verilir. Bağımsız bir şekilde değerlendirme yapan Ödül Değerlendirme Kurulunca, 2020 yılı için ödülün Hasan Ali Toptaş’a verilmesi kararlaştırılmıştı. Ancak, Toptaş hakkında çıkan taciz haberleri, tüm duyanları olduğu gibi bizleri de derinden yaralamıştır. Bu nedenle 2020 yılı için Hasan Ali Toptaş’a verilmesi önerilen ‘ödül verme’ kararını geri aldığımızı kamuoyuna duyururuz". açıklamasını yaptı. 


Yayınevi yollarını ayırdı
Hasan Ali Toptaş’ın kitaplarını yayımlayan Everest Yayınları sosyal medyadan yaptığı açıklama ile Toptaş ile yollarını ayırdıklarını duyurdu. Açıklamada "Yazar Hasan Ali Toptaş ile yollarımızı ayırmış bulunuyoruz. Her türlü tacizin karşısındayız, karşısında olmaya devam edeceğiz." denildi.

Konuk olduğu bölüm kaldırıldı
TRT2, Doğan Hızlan tarafından sunulan ‘Karalama Defteri’ programının, sosyal medyada tacizleri ifşa edilen yazar Hasan Ali Toptaş’ın konuk olduğu bölümü kaldırdı.


Ne olmuştu
Sosyal medyada geçtiğimiz gün bir grup kadın yazar, Hasan Ali Toptaş tarafından taciz edildiklerini iddia etmişti. ‘Leyla S.’ adlı bir sosyal medya kullanıcısı, "Bu adamın artık ifşa edilmesini heyecanla bekleyen kaç kişiyiz? Ben ve pek çok arkadaşımın kendisi ile üniversite yıllarına ait nahoş anılarımız var. Şu anki bilinç ve cesarete sahip olsaydım ifşa ederdim. Klasik orta yaş üstü ‘cıs’ erkek edebiyatçı tipi. Gerçekten büyük bir hayal kırıklığıdır kendisi" şeklinde yazmıştı. Bu paylaşımın ardından başka kadınlar da ünlü yazar tarafından tacize uğradıklarını iddia etmişlerdi.


Özür diledi
İddialar üzerine, Hasan Ali Toptaş'ın sosyal medya hesabından özür mesajı yayınlandı. Açıklamada, "İnsan eril failliğin ne olduğunu anlayana kadar karşı tarafta ne büyük yaralar açtığını bilmeden, fark etmeden, düşünmeden hatalar yapıyor. Failliğin ne olduğunu bugün kadınlardan öğreniyoruz. Bilmeden, farkında olmadan yaptığım davranışlar nedeniyle kırdığım, üzdüğüm, yaraladığım bütün insanlardan samimiyetle özür diliyorum" denildi.