BIST 9.645
DOLAR 32,57
EURO 34,74
ALTIN 2.440,13
HABER /  GÜNCEL

Jet Fadıl'a jet ceza

Reklam Kurulu, Jet Fadıl'a kendisine ait otellerle ilgili reklamlarda içi boş ve aldatıcı ifadeler kullandığı gerekçesiyle ceza kesti

Abone ol

Jet Fadıl olarak tanınan Fadıl Akgündüz'e ait Caprice şirketine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan 7 yıldızlı ceza geldi.

"Avrupa'nın 7 yıldızlı tek sarayı", "Kendisini 5 yılda ödeyen dünyanın en kârlı yatırımı", "Caprice Gold Sarayı'nda neler var?", "Tapu ve kira garantili otel odaları" kampanyası ile İstanbul'da yeni Caprice Gold Palace inşaatına girişen Akgündüz'e bakanlık "dur" dedi.

Reklam Kurulu dün yaptığı toplantıda reklamların içi boş ve aldatıcı olduğu gerekçesi ile şirkete 652 bin 432 TL ceza kesilmesi ve reklamların durdurulmasına karar verdi. Bakanlık gerekçesinde "Avrupa'nın 7 yıldızlı tek sarayı" başlıklı reklamlarla ilgili olarak mevzuatta 7 yıldızlı bir sınıflandırma olmadığı" ifadesine yer vererek "tüketici aldatıldı" dedi.

"Kendisini 5 yılda ödeyen dünyanın en kârlı yatırımı" ifadelerini de inceleyen kurul, "Firma tarafından sunulan bilgi, belge ve açıklamaların, bu firmadan devremülk satın alanların 5 yıld a ödedikleri parayı geri aldık- larını ve bu yatırımın dünyanın en kârlı yatırımı olduğunu ispatlayacak nitelikte olmadığı, dolayısıyla bu derece abartılı ve ispata muhtaç ifadeler kullanılmak suretiyle tüketicilerin yanıltıldığına karar verildi" dedi. "Caprice Gold Sarayı'nda neler var?" başlıklı reklamlarda ise 7 yıldızlı restoran ifadelerine yer verildiği, restoranlarla ilgili mevzuatta böyle bir sınıflandırma olmamasından dolayı tüketicilerin yanıltıldığına hükmedildi.

DEVREMÜLK ODA YOK

"Tapu ve Kira Garantili Otel Odaları" ifadesinin ise tapu ve kira garantili olan gayrimenkullerin devremülk sınıfına girmesine rağmen otel odası olarak tanıtılmasının ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan alınmış herhangi bir yatırım ve işletme belgesi bulunmamasına rağmen 7 yıldızlı otel ifadesine yer verilerek tüketicilerin yanıltıldığı gerekçesi ile reklamlar durdurulmasına ve 4 ayrı cezaya karar verildi.