BIST 4.958
DOLAR 18,64
EURO 19,57
ALTIN 1.061,94
HABER /  DÜNYA

Hamas İsrail'i uyardı

Hamas karşılıklı esirlerin takasını içeren anlaşmayı ihlal ederek serbest bırakılan iki kişiyi tekrar göz altına aldığı..

Abone ol

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, İsrail'in, Hamas ile geçen yıl yaptığı ve karşılıklı esirlerin takasını içeren anlaşmayı ciddi bir biçimde ihlal ederek serbest bırakılan iki kişiyi tekrar göz altına aldığını söyledi.

Mısır'ın yarı resmi El Ahram gazetesinin haberine göre, Ebu Zuhri, 2011 yılının Ekim ayında Hamas ile İsrail arasında varılan esir takası anlaşması kapsamında serbest bırakılan 2 kişinin Batı Şeria'da tekrar tutuklanmalarının, İsrail ile Hamas arasında varılan anlaşmanın ciddi bir biçimde ihlali anlamına geldiğini savunarak, olayı "tehlikeli bir adım" olarak nitelendirdi.

Hamas tarafından kaçırılan İsrailli asker Gilat Şalit'in ülkesine gönderilmesi karşılığında 1027 Filistinli mahkumun iadesini ön gören anlaşma kapsamında serbest bırakılan Eyman Şaravna ile Ahmet Ebu Davud'un, İsrail ordusu tarafından tekrar tutuklanmalarının anlaşmayı ihlal anlamına geldiğini kaydeden Ebu Zuhri, söz konusu anlaşmanın sağlanmasında arabuluculuk yapan Mısır'dan tutuklanan iki kişinin serbest bırakılması için yardım istedi.

İsrail'i, olayın doğuracağı sonuçlar konusunda uyaran Ebu Zuhri, tutuklanan iki kişinin bir an önce serbest bırakılması gerektiğini sözlerine ekledi.