BIST 1.536
DOLAR 7,35
EURO 8,94
ALTIN 437,53
HABER /  POLİTİKA

İYİ Parti İl Başkanı Kavuncu seçim gecesi İmamoğlu ile yaşananları anlattı!

23 Haziran İstanbul seçimi gecesi yaşananları anlatan İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, "Türk milletinin istediği değişimi Millet İttifakı olarak biz gerçekleştirdik. Bundan sonra da Ekrem İmamoğlu'nun başarılı bir şekilde yönetmesi için çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Abone ol

İstanbul 23 Haziran'da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nı seçmek için bir kez daha sandık başına gitti. Millet İttifakı'nın CHP'li adayı Ekrem İmamoğlu, resmi olmayan sonuçlara göre 800 binden fazla oy alarak İBB Başkanı seçildi.

"Sarılarak birbirimizi tebrik ettik"

Seçim akşamı yaşananları Sözcü'den Tugay Saday'a anlatan İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, 23 Haziran seçiminin 31 Mart seçimlerine göre çok kısa sürdüğünü söyledi ve şöyle devam etti:

Daha önceki seçimde ilçe belediye başkanları ve muhtarlık seçimleri de olduğu için uzun sürmüştü. Biraz heyecan da yüksekti. Saat 22.00-23.00'lere kadar uzayan bir süreçti. O günün hatırası hâlâ hafızalarımızda. 31 Mart'la mukayese ettiğimizde çok kısa sürdü. 19.30 civarında Binali Yıldırım açıklama yaparak tebrik etti. Bizim sonucu çok çabuk alacağımıza dair kanaatimiz vardı. Sandıklarda çok iyi teşkilatlanmıştık. Sahadaki arkadaşlarımızla sürekli irtibat halindeydik. O gün başka bir heyecan vardı. Gelen bilgileri büyük bir titizlikle değerlendiriyorduk. Ekrem Bey, o gün vakurdu. Çok heyecanlı değildi. Kendinden çok emin duruyordu. Bu bize de yansıyordu. Kazandığımız kesinleşince sarılarak birbirimizi tebrik ettik.

"Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak"

"Hayat 23 Haziran'dan önce olduğu gibi devam etmeyecek" ifadelerini kullanan Kavuncu, şunları söyledi:

Biz seçim süresi boyunca hep İstanbul'u konuşmak istedik. İstanbul ile ilgili projeler yarışsın istedik. İstanbul'un kaynakları yandaşlara çekilmesin dedik. Hep bu dili kullandık. Fakat 31 Mart'tan sonraki süreçte bu seçim İstanbul seçimi olmaktan çıktı. 31 Mart'ta vatandaşın seçtiği bir adayın hakkı gasp edildi. Dolayısıyla bu seçim demokrasiye olan inancın ve halkın iradesinin korunması açısından çok önemliydi. Bunun siyasi sonuçları elbette olacak. Orta ve uzun vadede artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. 23 Haziran sonuçlarının ne kadar önemli olduğunu zaman ilerledikçe daha net olarak göreceğiz. Hayat 23 Haziran'dan önce olduğu gibi devam etmeyecek. Artık AKP'nin ve ortağının nerede hata yaptık diye sorgulayacak. Ancak bu sorgulama tek adamın olduğu yerde pek sağlıklı yapılamaz. Biat kültürünün olduğu AKP'de sağlıklı bir özeleştiri yapılacağına inanmıyorum."

"Bu sorunları yaratan da iktidarın kendisidir"

Kavuncu, "Başkanlık sistemine geçtiğimizden beri yaşanan bazı arızalar iyice ortaya çıkmaya başladı. Ekonomide yaşanan sorunlar. Suriyelilerin ülkemize plansızca gelmesi ve bunun sonucunda yaşanan sorunlar. Yargıda yaşanan hukuksuzluklar. Basının tekelleştirilmesi. Bunlar bir devletin partileşmesi sonucu ortaya çıkan arızalardır. Bu sorunları yaratan da iktidarın kendisidir. Dolayısıyla vatandaş değişim istiyor. Vatandaş hayat standartlarından memnun değil. Bunu da eski siyasetin figürleriyle değiştiremeyeceğini biliyor. Türk halkı bir değişim istiyor. Bu değişimi de genç figürlerle yapmak istiyor." diye konuştu.

"Türkiye İttifakı'nı İstanbul'da gerçekleştirdik"

Kavuncu sözlerini şöyle sürdürdü: Ekrem İmamoğlu'nun başarısındaki en büyük etkenin halkın bu değişim isteğidir. Biz Millet İttifakı olarak temel prensipler üzerinde sadece sözde değil eylemde de ittifak yaptık. Bunu farklı iki siyasi parti olarak yaptık. İdeolojik olarak farklı bir araya gelerek iktidara milleti bölmeyin dedik. Sözle ifade edileni biz eyleme döktük. Beylikdüzü'nde biz bu birlikteliği gördük. Farklı düşünen insanlar adalet duygusuyla bir araya geldi. Biz Türkiye İttifakı'nı İstanbul'da gerçekleştirdik. Bunun kazanımını da seçimde gördük" diye konuştu.

"Ekrem Bey'in başarısı bizim de başarımız"

İmamoğlu'nun İBB Başkanlığı sürecinde de başarılı olması için gereken desteği vereceklerini söyleyen Kavuncu, "Biz İstanbul'u en iyi Ekrem İmamoğlu'nun yöneteceği kanaatindeyiz. Bunun için destekledik. Bundan sonra da başarılı olması için elimizden gelen desteği vereceğiz. Ekrem Bey'in başarısı bizim de başarımızdır" dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Ekrem İmamoğlu mal varlığını açıkladı! İşte babasının gayrimenkulleri ve eşinin mücevherleri Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
TOKİ İstanbul kura çekilişi sonuçları sorgulama ekranı
Suriye savaş uçaklarının İdlib civarını bombalamasıyla 8 sivil öldü
Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Necmettin Bilal Erdoğan Yakutistan'a gidiyor
Mobilya ihracatı son 19 yılda 18 kat arttı
THY ortak olduğu Opet'i bıraktı Demirören'in Total'inden yakıt alacak
AÖF 3 ders sınav başvurusu nasıl yapılır AÖF sınav tarihi
Karamollaoğlu'ndan çok tartışılacak yeni parti iddiası: Kopuşlar başladı
Devlet Bahçeli'den Canan Kaftancıoğlu'na: Kırdıkları cevizler günü geldiğinde boğazlarına duracak
Devlet Bahçeli'den Öcalan mektubu açıklaması! Nagehan'a satılık dedi
Kurban bayramı ne zaman 2019 bayram tatili kaç gün?
Yorumlar 30 yorum