BIST 1.441
DOLAR 8,45
EURO 10,26
ALTIN 501,29
HABER /  GÜNCEL

İsviçreli nasıl müslüman oldu?

İsviçreli Peter Cunz İslamiyet'i seçti ve kendi vatandaşlarını bu dini anlatıyor.

Abone ol

İsviçre'de Hindistanlı bir imamın kızıyla evlendikten sonra Müslüman olan Peter Cunz, şimdi kendi vatandaşlarına İslamiyeti anlatıyor. İsviçre Enerji Bakanlığında enerji verimliliği üzerine çalışmalar yapan birimin başkanlığını yürüten 59 yaşındaki Peter Hüseyin Cunz, Selçuk Üniversitesi ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ''Dünya'da Mevlana İzleri'' konulu sempozyumda bir tebliğ sundu.

Cunz, sempozyum sırasında AA muhabirine Hristiyan anne-babanın çocuğu olarak dünyaya geldiğini; yaşı ilerledikçe dini konularda derin düşüncelere daldığını; bir süre sonra da kiliseyi terk ederek arayış içine girdiğini söyledi.

Peter Cunz, ''Kiliseyi terk ettiğim dönemlerde artık Allah'ı arıyordum. Budizm, Hindu dini bilimleri başta olmak üzere bu konularda araştırmalar yapmaya başladım. Bir boşluk içindeydim'' dedi. Daha sonra Hindistanlı bir imamın kızına aşık olduğunu, kısa süre sonra da onunla evlendiğini ifade eden Cunz, şöyle devam etti:

''Eşimle evlendikten sonra hayatım değişti. Kayınpederim beni Müslüman olmam için zorlamadı, ama ben ilgi duymaya başladım ve evlendiğim yıl Müslüman oldum. Eşimin Mevlana ve Mesnevilikle ilgili kitaplarını okuduktan sonra da Mevlana'ya ilgi duydum. İleri derecede Mevlana hayranıyım. Mevlana ile ilgili kitaplar okuyup, dersler alarak Mevlevi oldum. Mevlana ve sema hakkında geniş bilgilere ulaştım. Kendimi bu yola verdim. Mevlana'nın öğrendiğim barış ve kardeşlik öğretilerini çevremdeki insanlara aktarmaya karar vererek bir merkez açtık.''

İsviçre'deki merkeze gelen çok sayıda ''Mevlana aşığı'' olduğunu söyleyen Cunz, ''İsviçre'deki merkezimizde her gün dualar okuyup, ibadet ediyoruz. Hiç kimseyi zorlamıyoruz, ama zaman içinde güzel duygular hisseden birçok kişi, Müslümanlığı seçip bize katılıyor. Bu, bize büyük mutluluk veriyor'' dedi. Merkezin kapılarının, Mevlana'nın ''Gel; ne olursan ol gel'' sözüne uygun olarak herkese açık olduğunu belirten Cunz, şöyle dedi:

''Biz orada insanları Müslüman yapmıyoruz. Çünkü İslam, Allah'ın hediyesidir; istediğine verir. Biz sadece İslam'a giden yolu hazırlıyoruz. İnsanlara örnek oluyoruz. Biz orada insanlara edep, adap, saygı ve sevgiyi öğretiyoruz. Merkeze gelenlere İslam'a dair bir şey söylenmiyor. İsteyen İslam'ı seçiyor; İslam'ı keşfeden Müslüman oluyor.''

ÖNCEKİ HABERLER
Kartalın gözü şampiyonlukta
Hidayet dolu dizgin
Sarıyerin gururu sporcu
Bonus Card Romanyada
Ankaraya zincirli radyo
Mecliste sıcak tokalaşma
Alkışlar Orkuna
Yılan kanguruyu YUTTU
Özalın elini ÖPMÜŞ
Song Lincolnü yumrukladı
Yorumlar