BIST 2.372
DOLAR 15,94
EURO 16,90
ALTIN 949,44
HABER /  DÜNYA

İşte tarihin en çok seyahat eden bakanı!

John Kerry ABD tarihinin en çok seyahat eden bakanı oldu. 14 kez İsrail ve Filistin'e, 6 kez Türkiye'ye gitti; 50 yıl sonra Vietnam'a, ülkenin ilişkisini kopardığı Küba'ya ise, 70 yılın ardından giden ilk bakan oldu.

Abone ol

Kerry'nin selefi Hillary Clinton Amerikan tarihinin en çok seyahat eden dışişleri bakanı unvanını bu aya kadar elinde bulunduruyordu.

Clinton, göreve geldiği 2009'dan bakanlıktaki son gününe kadar yaklaşık 350 gününü seyahatlerde geçirmişti. 102 ülkeyi ziyaret eden Clinton, 1 milyon 357 bin 964 kilometre yol katetmişti.

TÜRKİYE'Yİ 6 KEZ ZİYARET ETTİ

Kerry, bakan olarak ilk yurt dışı seyahatinde Türkiye'yi de ziyaret ettiği Avrupa ve Ortadoğu turuyla başladı. Suriye krizine çözüm bulma çabaları çerçevesinde 2013 yılında Türkiye'yi şubat, mart ve nisan aylarında üç kez ziyaret eden Kerry, 2014 yılında ise sadece eylül ayında Türkiye'de temaslarda bulundu. Kerry, bu yıl ise NATO'nun dışişleri bakanları toplantısı için mayısta Antalya'ya giderken, kasım ayında da yine bu kentte yapılan NATO Zirvesi'nde ABD Başkanı Obama'ya eşlik etti.İsrail-Filistin sorununun çözüme kavuşturulması için bakanlığa gelişinin ilk yılında yoğun temaslarda bulunan Kerry'nin en çok ziyaret ettiği şehirler arasında Kudüs ve Ramallah yer alıyor. Kerry, İsrail ve Filistin'e 14 kez gitti.

Suriye'de şiddetin sona erdirilmesi için sıklıkla seyahat eden Kerry'nin bu çerçevede temaslarda bulunduğu Batı ülkelerinin arasında Fransa, İngiltere ve son dönemde İsviçre dikkat çekiyor. İran'ın nükleer programının müzakere edildiği dönemde İsviçre'de de bazı görüşmeler gerçekleştiren Kerry, aynı konuda Avusturya'nın başkenti Viyana'da da defalarca müzakerelerde yer aldı.

1945'ten bu yana Küba'yı ziyarete eden ilk ABD dışişleri bakanı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, göreve geldiği Şubat 2013'ten bu yana 77 ülke ziyaret ederek 1 milyon 551 bin kilometre yol kat etti ve ABD'nin en çok seyahat eden dışişleri bakanı unvanını selefi Hillary Clinton'dan aldı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Beyaz Saray'daki ikinci döneminde, Hillary Clinton'dan boşalan dışişleri bakanlığı koltuğunu teslim ettiği John Kerry, yoğun yurt dışı programıyla ABD tarihinde en çok seyahat eden dışişleri bakanı oldu.

AA muhabirinin dışişleri bakanlığından derlediği bilgiye göre Kerry, göreve geldiği Şubat 2013'ten itibaren 14 ayını ülke dışında geçirdi, her ay en az bir yurt dışı gezisine çıktı. Yaklaşık üç yıllık görev süresinin 431 gününü ABD dışında geçiren Kerry, şu ana kadar 77 ülkeyi ziyaret etti. Toplam 1 milyon 551 bin kilometre yol kateden Kerry, dünya etrafının yaklaşık 39 kez uçakla dolaşılmasına eşdeğer mesafe katetmiş oldu. Kerry'nin toplam uçuş süresi ise 2 bin 115 saat 26 dakika, başka bir deyişle 88 gün.

Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Umman, Ürdün gibi ülkeleri ziyaret eden Kerry, Orta Asya turuna bir kez çıktı. Kerry, turunda Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan ve Türkmenistan'da temaslarda bulundu.

Kerry, görevdeki ilk yılında Vietnam'a tarihi ziyaret gerçekleştirmişti. Vietnam Savaşı sırasında ABD donanmasında subay olarak görev yaptığı Mekong deltasına 50 yıl sonra tekrar giden Kerry, diğer tarihi nitelikteki ziyaretini ise bu yıl Küba'ya yaptı.

ABD ile Küba arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleştirilme sürecinde yaz aylarında karşılıklı büyükelçilikler açılırken, Kerry, ağustos ayında Havana'ya gitti. Bu ziyarette büyükelçilikte ABD bayrağı yarım asırdan sonra göndere çekildi. Kerry ayrıca bu ziyaretiyle 1945'ten bu yana Küba'yı ziyaret eden ilk ABD dışişleri bakanı oldu.

Çoğunlukla Avrupa ve Ortadoğu ülkelerini ziyaret eden Kerry, Amerika kıtasında ayrıca Brezilya, Kolombiya, Guatemala, Panama, Şile, Meksika ve Peru'da temaslarda bulundu.

Kerry'nin gelecek yıl nasıl bir performans sergileyeceği ise şimdiden merak ediliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Ünlü söz yazarı perişan halde bakın ne iş yapıyor?
Ünlü söz yazarı perişan halde bakın ne iş yapıyor?
Meryem Uzerli'nin frikik savaşı!
Meryem Uzerli'nin frikik savaşı!
İşte teröristlerin hedefi! Şırnak'ta öyle bir not bıraktılar ki...
İşte teröristlerin hedefi! Şırnak'ta öyle bir not bıraktılar ki...
Başbakan Davutoğlu'ndan teröristlere sert mesaj
Başbakan Davutoğlu'ndan teröristlere sert mesaj
MHP'li muhalifler bölündü Akşener kafaları karıştırdı
MHP'li muhalifler bölündü Akşener kafaları karıştırdı
Yılbaşı kutlayanlara 5 yıl hapis cezası
Yılbaşı kutlayanlara 5 yıl hapis cezası
HDP'den açıklama geldi! Davutoğlu'na ne cevap verilecek?
HDP'den açıklama geldi! Davutoğlu'na ne cevap verilecek?
AÖF sonuçları sınav sorgu sayfasına giriş
AÖF sonuçları sınav sorgu sayfasına giriş
CHP'li Tanrıkulu'ndan 'bacaklarını kırarım' tehdidi
CHP'li Tanrıkulu'ndan 'bacaklarını kırarım' tehdidi
Bakandan Eren Erdem hakkında suç duyurusu
Bakandan Eren Erdem hakkında suç duyurusu