BIST 1.144
DOLAR 7,73
EURO 9,10
ALTIN 474,26
HABER /  GÜNCEL

İşte Ermeni soykırımını yalanlayan belge

Kazım Karabekir'in kızı Timsal Karabekir, Ermeni soykırımı iddialarını Ermeniler'in babasına gönderdiği bu Teşekkür Mektubu'nun yalanladığını söyledi

Abone ol

Kazım Karabekir'in kızı Timsal Karabekir, Ermeni soykırımı iddialarının inkarını suç sayma girişimine belgelerle cevap verdi:

"ABD arşivlerini açarlarsa babamın ve milletimizin yaptığı iyilikleri görürler ama buna cesaretleri yok."

Kurtuluş Savaşı'nın unutulmaz komutanlarından, eski TBMM Başkanı Kazım Karabekir'in kızı Timsal Karabekir, İzmir'de Gediz Üniversitesi'ne misafir oldu. Uluslararası İlişkiler Kulübü öğrencilerinin davetlisi olan Timsal Hanım, "Kazım Karabekir'in Gözüyle Yakın Tarihimiz" konulu bir söyleşi yaptı. Kendisini dinlemek için 600 kişilik salonu dolduran gençlere, Millî Mücadele'nin ne şartlarda kazanıldığını anlattı.

Avrupa'da son olarak Fransa'da gündeme gelen, Ermeni soykırımı iddialarının inkarını suç sayma ve Ermeni diasporasının bu yöndeki girişimlerine, tarihî belgeler ve babasının hatıralarıyla cevap verdi. Trabzon'daki yetimhanede kalan Ermeni çocuklar ve gençlerin babasına takdim ettiği teşekkür yazısını gösteren Timsal Karabekir, şunları söyledi:

"Bu nasıl soykırım böyle Büyük bir yalanla ve ucunda toprak kapma emeli bulunan karalama kampanyasıyla karşı karşıyayız. Atamıza ve bizlere soykırım suçunu yapıştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Kimse ihanetten ise söz etmiyor. Doğu Anadolu'da Ermeniler tarafından katledilen Türkler'i kimse hatırlamıyor. Şimdiye kadar pek çok toplu Türk mezarlığı bulundu. Açılmayı bekleyen 189 tane daha var ama bir tek bile toplu Ermeni mezarlığı yok. Ermeniler, geçmişte olduğu gibi bugün de birileri tarafından maşa olarak kullanılıyor. Gerçekleri görmek istiyorlarsa sadece bizim arşivlerimize değil, ABD'nin arşivlerine de baksınlar. Eğer bakarlarsa Türkler'in, babamın tüm yaşananlara rağmen Ermeniler'e yaptığı iyilikleri görürler ama buna cesaretleri yok."

Timsal Karabekir, siyasi hesaplar uğruna sözde Ermeni soykırımının inkarını suç saymaya kalkanları da ikiyüzlülükle suçladı:

"Peygamberimiz'e hakareti ifade özgürlüğü olarak kabul edenler, 'Soykırım yok.' diyeni hapse atmaya kalkıyor. İçimizde de kimileri, Ermeniler'den özür dilemeye yelteniyor. Eğer özür dileyeceksek Ermeniler'den değil, onların saldırılarıyla can veren atalarımızdan özür dilemeliyiz. Tarihî bir sınavdan geçiyoruz. Bu topraklar kolay kazanılmadı, her karışına kanımız aktı, sahip çıkalım."

HOŞGÖRÜNÜN BELGESİ

Timsal Karabekir, babası Kazım Karabekir'e Ermeni yetim çocuk ve gençler tarafından 1922 yılında verilen teşekkür yazısının hikayesini de şöyle anlattı:

"Anadolu'daki Ermeniler'e gösterilen hoşgörü, soykırım yalanının başlatıldığı 1915'ten sonra, Kurtuluş Savaşı sırasında da devam etti. Kendisi de bir yetim olan babam, tüm yetimlere babalık yapmıştı. Bu çocuklar arasında çok sayıda Ermeni de vardı. Trabzon'da Amerikalılar tarafından kurulan yetimhanedeki o Ermeni küçükler, Kazım Paşa'dan ve Türk askerlerinden gördükleri şefkat sebebiyle teşekkür yazısı sundu. 1910'lu yıllarda Ermeni çetecilerin yaptığı zulmün en yakın tanıklarından Kazım Karabekir, her şeye rağmen Ermeniler'e kol kanat germişti, çünkü onun ve bu milletin yüreğinde insan sevgisi vardı. Kurtuluş Savaşı'nın zor şartlarında bile o sevgiyle minik yürekler ısıtılmıştı."

ÖNCEKİ HABERLER
Almanya Cumhurbaşkanı istifa etti
MİT operasyonu Kurtlar Vadisi'nde
Şükür izin için başvurmamış bile
Babası için 3.2 milyon atış yaptı
Garibanın SGK primini devlet ödeyecek!
Ece Üner nereli evli mi boşandı mı kızı Güneş kimdir?
Yorumlar 1 yorum