BIST 1.112
DOLAR 8,35
EURO 9,67
ALTIN 504,29
HABER /  GÜNCEL

Almanya Cumhurbaşkanı istifa etti

Görevini kötüye kullanmakla suçlanan Alman Cumhurbaşkanı Christian Wulff istifasını açıkladı. Karar, Wulff'un seçilmesi için büyük çaba sarfeden Başbakan Merkel'a darbe olarak yorumlanıyor.

Abone ol

Adı bir konut kredisi skandalına karışan ve görevini kötüye kullandığı iddia edilen Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff istifasını açıkladı.

İki yıl önce Cumhurbaşkanlığına seçilmiş olan Wulff, televizyonlardan canlı yayınlanan bir açıklama yaptı ve kendisine duyulan güvenin son haftalarda zarar gördüğünü belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel kısa süre içinde atılacak adımlar konusunda bir açıklama yapacak. Merkel, Wulff üzerinde artan baskılar nedeniyle bugün yapacağı İtalya gezisini iptal etmişti.

Krizin bu noktaya gelmesinde, mali usülsüzlük iddialarını araştıran savcıların federal parlamentodan Cumhurbaşkanı Wulff'un dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etmesi etkili oldu.

Bu, savaş sonrası dönemde ülkede bir cumhurbaşkanının bu şekilde soruşturmaya hedef olduğu ilk vakaydı.

Aşağı Saksonya'daki savcılar, cumhurbaşkanlığını üstlenmeden önce bu eyaletin başbakanlığını yapmış olan Christian Wulff'un şahsi mali çıkarları için usülsüzlük yaptığından şüphe ediyor.

52 yaşındaki Wulff aynı zamanda konuyla ilgili haber yapmak isteyen bir gazeteyi sindirmeye çalışmakla suçlanıyor.

Merkel'in lideri olduğu merkez sağ Hristiyan Demokratlar'ın üyesi olan Christian Wulff, suçlamaları reddediyordu.

Görev ve yetkileri sembolik düzeyde olan Alman cumhurbaşkanları, ulusa ahlaken örnek olması gereken kişiler olarak görülüyor.

Gözlemciler, skandalın sadece Wulff'a değil, 2010 yılında cumhurbaşkanlığına getirilmesine destek olan Angela Merkel'e de darbe indirdiği kanısında.

Merkel muhalefetin ısrarlı direnişine rağmen bu karar için bastırmış, Wulff parlamentoda ancak üçüncü tur oylamadan sonra seçilebilmişti.

Şimdi Alman Parlamentosu 30 gün içinde bu görev için yeni bir isim belirlemeye çalışacak. Bu konuda parti liderleri arasındaki istişarelerin yarından itibaren başlayacağı bildiriliyor.

Wulff'a yönelik suçlamalar

İlk olarak Bild gazetesinin ortaya attığı iddialara göre Christian Wulff, Ekim 2008 tarihinde zengin bir işadamının karısından, çok düşük bir faizle 500 bin euro tutarında borç almayı kabul etti.

Aşağı Saksonya eyalet meclisinde sözkonusu işadamı Egon Geerkens ile bir iş ilişkisi olup olmadığı sorulan Christian Wulff ''hayır'' cevabını vermiş ve işadamının karısı ile arasındaki mali bağlantıdan hiç söz etmemişti.

Cumhurbaşkanı Wulff, Bild'in haberi basmaması için gazetenin haber müdürüyle irtibat kurması nedeniyle de sert eleştirilere hedef oldu.

Gazete, Christian Wulff'un haber müdürü Kai Diekmann'ın telefonuna bıraktığı ve haberi basmamalarını talep ettiği öfkeli mesajı kamuoyu ile paylaştı.

Wulff, bu olay ertesinde Kai Diekmann'dan özür dilemişti.

ÖNCEKİ HABERLER
MİT operasyonu Kurtlar Vadisi'nde
Şükür izin için başvurmamış bile
Babası için 3.2 milyon atış yaptı
Garibanın SGK primini devlet ödeyecek!
Van yine sallandı
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz 170. bölüm fragmanı
Yorumlar