BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  SAĞLIK

İstanbul'da şişkinlik sanıp hastaneye gitti gerçeği öğrenince şok oldu!! 2 saatte çıkarıldı

İhlas Haber Ajansı

İSTANBUL'da kasık ağrısı ve karında şişkinlik şikayeti ile hastaneye başvuran 37 yaşındaki Gülnara Elmuradova, yaptırdığı tetkikler sonucunda karnında toplam 1,5 kiloya yakın 13 miyom bulunduğunu öğrendi. Gerçekleştirilen 2 saatlik zorlu bir ameliyatla hastanın tüm miyomları çıkarıldı.

Abone ol

Kasık ağrısı ve karında şişlik nedeniyle Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne başvuran 37 yaşındaki Gülnara Elmuradova, yapılan tetkiklerle ortaya çıkan gerçeği öğrendiğinde büyük bir şaşkınlık yaşadı. Yapılan ultrason ve manyetik rezonans görüntülemeleri sonucunda Elmuradova’nın tüm karın içerisini dolduran çok sayıda dev miyom tespit edildi. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı uzmanı Yrd. Doç. Dr. Özlen Emekçi Özay’ın yönettiği operasyonla miyomlardan kurtulan Gülnara Elmuradova sağlığına kavuşmuş oldu. Yrd. Doç. Dr. Özlen Emekçi Özay, miyomların iyi huylu kitleler olmasına rağmen dev boyuta ulaştıkları için ameliyatla alındığını söyledi.

Gerçekleştirilen ameliyatın seyrini Gülnara Elmuradova’nın anne olma isteğinin devam etmesi belirledi. Hastanın rahminin korunduğu ameliyatla, toplam ağırlığı yaklaşık 1,5 kilo olan, en büyüğü 14 santimetreye ulaşan, toplam 13 adet miyom çıkarıldı. Yrd. Doç. Dr. Özlen Emekçi Özay, miyomların tamamının karın alt bölgesine uygulanan 10 santimetrelik küçük bir ameliyat kesisinden çıkarıldığını bildirdi.


Nadir de olsa miyomlar kısırlığa varan sonuçlar doğurabiliyor
Genellikle iyi huylu kitleler olan miyomlar rahmin kas tabakasından kaynaklanıyor. Herhangi bir şikayete sebep vermeyen miyomlara kadınlarda çok sık rastlanıyor ve rutin jinekolojik muayeneler sırasında tesadüfen tespit ediliyor. Miyomlar daha çok büyüklük, sayı ve yerleşim yerinden dolayı sorun teşkil edebiliyor. Çoğu zaman büyüme ile orantılı olarak ek bulgular da verebilen miyomlar, aşırı adet kanamaları, adet düzensizliği ve karın ağrısı, cinsel ilişki sonrası kanama, adet arası dönemde ara kanama, sık sık idrara çıkma, karında büyüme veya şişlik, adet dönemlerinde ya da cinsel ilişki sırasında kuyruk sokumuna doğru ağrı ve fazla miktarda kanamaya bağlı kansızlığa neden olabilir. Tüplerin ya da rahmin ağzını kapatan miyomlar ise infertiliteye yani kısırlığa davetiye çıkarıyor.

“Belirgin şikayete neden olan miyomlar mutlaka tedavi edilmeli”
Genellikle küçük ve şikayete neden olmayan miyomların ameliyat gerektirmediğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Özay, “Buna rağmen bizim hastamızda olduğu gibi belirgin şikayet oluşturan, doğurganlığı etkileyecek büyüklükte olan veya kanser ya da benzeri kötü huylu tümörlerle karışabilecek özellikte olan miyomlar cerrahi tedavi gerektirirler” dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Antalya'da 'hayatım gözümün önünden geçti' deyip anlattı: Köpek yerine 3 bin TL'ye bunu alın Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Şampiyonlar Ligi kupası İstanbul'da görücüye çıktı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
İkinci eşinin iğrençliğini öğrendi! Kızı tacize uğrayan anne: Çocuklara uzanan eller kırılsın
Küme düşen Schalke04'e yumurtalı tepki
Ramazan Bayramı ikramiyesi ödemesi kaç para 2021 son bilgi
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu: Montrö, şeffaf ve tarafsız uygulanmaya devam edecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan CHP'li Engin Altay hakkında suç duyurusu
Antalya'da bakılması için bıraktığı çocuğunu bir daha arayıp sormadı
'Nutuk' soruşturması! MEB: Çamlıyayla Milli Eğitim Müdürü görevden alındı
Edirne'de Barış gazetesinin sahibi yaşam savaşını kaybetti
Yorumlar