HABER /  GÜNCEL

İstanbul Büyükşehir'den UBER'e ağır darbe! Yapan yandı...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), UBER'in köküne kibrit suyu dökecek cezaları devreye soktu... İşte UBER'ciler için getirilen yeni cezalar...

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi (İBB)Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), turizm belgesi ile UBER taşımacılığına karşı yeni kararlar aldı. UBER'cilere yönelik sert yaptırımları uygulanacak. 

İBB'den yapılan açıklamada İBB Genel Sekreter Hayri Baraçlı başkanlığında emniyet, jandarma, İBB Genel Sekreter yardımcılığı, ulaşım sektörü temsilcileri ve oda başkanları katılımıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde turizm belgesi ile korsan taşımacılığa karşı yeni kararlar alındığı bir toplantı yapıldığı belirtildi.

'MOBİL UYGULAMA ÜZERİNDEN GAYRİ YASAL TAŞIMACILIK...' Açıklamada, toplantıda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından verilen D2 Yetki Belgesi ve İBB tarafından verilen Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesinin amacı dışında kullanılarak mobil uygulamalar üzerinden gayri yasal taşımacılık yapıldığının tespit edildiği ifade edilerek, amacı dışında taşımacılığı önlemek için bir dizi kararlar uygulamaya konulduğu ve alınan kararlar doğrultusunda denetlemelerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılacağı kaydedildi. Açıklamada, toplantıda alınan kararlar şöyle sıralandı:

YOLCULARIN İSİMLERİNİ 12 sAAT ÖNCEDEN BİLDİRME ZORUNLULUĞU... "Şoför hariç en az 7 (yedi) yolcunun, önceden planlanmış ve seyahatin başlangıcından bitimine kadar (iş, gezi, toplantı, tören ve benzeri amaçla) birlikte seyahat etmesi ve bu seyahat listesi taşıtta bulunduracak. Taşımacılar grup yolcu olarak taşıyacakları kişilerin isimlerini 12 saat önceden Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün e-rezervasyon sistemine bildirecek. Denetimler esnasında e-rezervasyon sisteminde bulunmayan kişilerin taşınması durumunda Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi geçersiz sayılacak. Taşıt üzerinde ayırıcı özellikte Turizm Taşımacılığı ile ilgili Bilgi Bandı (çıkartma) bulundurulacak."

Amacı dışında taşımacılık yapıldığı tespit edilen araçlara çeşitli cezaların uygulanacağı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

1. İHLAL: Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi iptal edilir ve 6 ay boyunca yeni bir Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi düzenlenmez.
- Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi 6 ay süreyle askıya alınır.

2. İHLAL: Tüm Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgeleri iptal edilir ve 2 yıl boyunca herhangi bir taşımacılık türünde yeni belge düzenlenmez.
- Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi 2 yıl süreyle askıya alınır.
- Ayrıca el değiştirmiş olsa dahi, amacı dışında kullanılan taşıtların şase numaraları belirlenerek İBB Toplu Ulaşım E-ruhsat sistemi üzerinden 'Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi düzenlenemez' ibaresi eklenir ve bu araçlar kara listeye alınır.
- Kara listeye alınan araçlara ait liste TUDES'te ve İBB TUHİM internet sitesinde yayınlanacaktır.
- Yapılan denetim sonucunda amacı dışında taşımacılık yapan taşımacılar ile sözleşmeli seyahat acenteleri 1618 sayılı kanun kapsamındaki yaptırımlar için ilgili kuruma bildirilecektir.
- Turizm çekim alanlarında özel ekipler tarafından denetimler gerçekleştirilecektir.

5 AYDA 6 BİN 295 SÜRÜCÜYE 19 MİLYON LİRA CEZA... Açıklamada, 2018 yılının ilk 5 ayında gayri yasal taşımacılık yapan 6 bin 295 sürücüye 18 milyon 922 bin lira, gayri yasal taşımacılık ile yolculuk yapan kişilere 2 milyon 165 bin lira para cezası uygulandığı ve 3 bin 613 aracın taşımacılık belgelerinin iptal edildiği belirtildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Dikkat çeken yazı: En deneyimli ve en tutarlı aday Perinçek
Arefe günü bankalar açık mı kaça kadar açık-2018
Yıldırım'dan 'TİKA'yı kapatacağım' diyen İnce'ye yanıt
Piyasada dolaşan söylenti doğru mu dolar neden yükseldi
İl-ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü telefon numaraları-81 il tam liste
MHRS e devlet şifresiyle randevu alma-randevu iptali nasıl?
Yorumlar 4 yorum