BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  EKONOMİ

İşsizlik maaşı 2016 esnafa müjde bakan açıkladı!

Esnafa büyük müjdeyi Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci verdi. İşçilere verilen 10 aya varan işsizlik maaşının, esnaf için de uygulanması gündemde.

Abone ol

Hükümet, İşsizlik Fonu'nun esnaf için de kurulması amacıyla kolları sıvadı.

Fon için devlet katkısı müjdesi geldi, çalışma hayata geçtiğinde kepenk kapatan esnaf da işsizlik maaşından faydalanabilecek. İşçilerle aynı sistem uygulanırsa, esnaf da 10 aya varan işsizlik maaşı alabilecek.

"DEVLET GEREKLİ KATKIYI VERMEYE HAZIR"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnaf için işsizlik fonu oluşturulmasına yönelik bir çalışmanın bulunduğunu belirterek, "Bunun bir ayağı esnaf, bir ayağı devlet. Devlet gerekli katkıyı vermeye hazır. Esnaf da bu katkıyı verirse böyle bir fonu oluşturacağız" dedi. Esnafın iflas etmesi veya dükkanını kapatması halinde, yeni bir işyeri açana kadar mağdur olmaması için tıpkı diğer işsizlik sigortalarındaki gibi bir fon oluşturulmasının doğru olacağını anlatan Tüfenkci, bunu kamuoyu görüşüne açtıklarını belirtti.

YÜZDE 1 PRİM ÖDÜYOR

İşçiler, işsiz kaldığında fondan 10 aya varan süreyle işsizlik maaşı alıyor. Bu sisteme göre; işsizlik sigortası primi, sigortalının prime esas aylık brüt kazancının üzerinden hesaplanan yüzde 1 sigortalı, yüzde 2 işveren ve yüzde 1 devlet payından oluşuyor. İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler, son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış ve son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak şartıyla maaş alabiliyor.......

ÖNCEKİ HABERLER
TSK'dan ihraç edilen subaylar ve generallerin sayısı
Kamuda yeni dönem! Vatandaşa tazminat müjdesi
O Ses Türkiye Ebru Gündeş'in yerine Sibel Can geldi
Efkan Ala'yı hiç böyle bilmiyorduk Akdoğan anlattı
Hüseyin Çapkın'a bir darbe daha!
Esad yine aynı şeyi yaptı yüzlerce kişi etkilendi
Boğazici Film festivali başvuru koşulları ve ödüller
Gündemi sarsacak bomba iddia! 6 bakan FETÖ'den...
Volkan Konak Türkiye'den gitme kararı aldı bakın neden?
Her ay yapılacak geçemeyenler hem burstan hem yurttan...
Yorumlar