BIST 2.529
DOLAR 16,55
EURO 17,53
ALTIN 970,35
HABER /  GÜNCEL

Her ay yapılacak geçemeyenler hem burstan hem yurttan...

Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, üniversite yurtlarında kalan ve burs alan öğrencilerle ilgili her ay araştırma yapacaklarını, güvenlik soruşturmasını geçemeyenlerin yurtlardan atılacağını, burslarının da kesileceğini açıkladı.

Abone ol

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında bu yıl ilk kez devreye alınacak güvenlik soruşturmasıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Bakan Kılıç, daha önce yılda bir kez yapılan güvenlik taramasının artık her ay yapıldığını belirterek, güvenlik taramasından geçemeyen öğrencilerin burslarının kesileceğini, yurtlardan da atılacaklarını söyledi.

"383 BİN 538 BAŞVURU YAPILDI"

Bu sene Kredi ve Yurtlar Kurumuna 383 bin 538 başvuru yapıldığını, disipline uymayanlar, yurttan uzaklaştırılanlar, sisteme yanlış bilgi verenlerin başvurularının elimine edildiğini, 364 bin başvurunun geçerli sayıldı.

İLK YERLEŞTİRME SONUÇLARI YARIN AÇIKLANIYOR

İlk yerleştirmenin yarın gece yarısına kadar yapılacağını, bu sayının şu an itibarıyla 130 bin civarında olduğunu dile getiren Kılıç, "Üniversiteler açılıncaya kadar üç yedek sıra açıklamış olacağız. Birinci yedek 9 Eyül'de, ikinci yedek 17 Eylül'de, üçüncü yedek ise 22 Eylül'de açıklanacak." ifadelerini kullandı. 

1.5 MİLYON ÖĞRENCİYE BURS

Kılıç 1,5 milyon öğrenciye de burs vereceklerini ifade ederek, hak sahiplerinin bu ay içinde kredilerini alacaklarını söyledi.

FETÖ’NÜN SEBBOLİK YERLERİNE KYK TABELASI ASACAĞIZ

FETÖ terör örgütünce kullanılan binalar içerisinden kullanabildiğimiz, şu anda alıp da sisteme dahil edebildiğimiz 131 bina mevcut, 821 bina içerisinden.Bazı yurtlar var ki sembolik anlamı vardır. Hem bizim hem de FETÖ açısından. Sembolik olan yerlere özellikle KYK'nın tabelasını asma konusunda çok büyük kararlılığımız var. İnşallah yakında Ankara'da da önümüzdeki günler içerisinde onlar açısından çok sembolik değeri olan bir yurdun tabelası Kredi ve Yurtlar Kurumu olarak değişecek"

FETÖ’DEN 20 BİN CİVARINDA KAPASİTE GEÇTİ

20 bin civarında bir kapasite bize geçmiş durumda. 12-22 Ağustos tarihlerinde herkese açık şekilde biz kayıtlarımızı aldık. O arada el konulmalar da olduğundan dolayı bu sayı bazen artıp bazen eksilebiliyor. Ama bizim kullanabileceğimiz yurtlar bize geçmiş oldu. Diğerlerinin de farklı hizmet verebilecek olan devlet kurumlarımıza tahsisi olacaktır.

GÜVENLİK SORUŞTURMASINDAN GEÇEMEYENİN...

Kılıç, "FETÖ soruşturmaları kapsamında KYK'dan burs alan öğrencilerle ilgili soruşturma süreci var mı, kesilen burslar var mı?" sorusuna karşılık, kredi ve burs verdikleri öğrencilerin bazı kriterleri karşılaması gerektiğini söyledi.

Öğrencilerin terör örgütüyle ilişkisi olup olmadığı konusunda ciddi bir araştırma yapıldığını anlatan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Daha önceki yıllarda periyodik olarak sadece yılda bir yapılan bir araştırmaydı. Biz bunu yaklaşık bir senedir her ay yapıyoruz. Çünkü artık elektronik sistemden yapma imkanımız olduğundan dolayı. Daha önce bazı şeyler oldu. Kaydını yapıp sonra gelmeyen bazı kişilerin, olumsuz birtakım olayların içerisinde adı geçti."

"Bunu engellemek için her ay burs ve kredi öğrencimizin hesabına yatırılmadan önce tekrar 11 kurum tarafından özellikle güvenlik açısından taranıyor. Sizin eğer Adalet Bakanlığı içerisinde veya emniyetle alakalı bir sorununuz olduysa bu sisteme doğrudan düşüyor. Bizim de bunu görme imkanımız var. Bu geldiği anda bizim kriterlerimizin bununla alakalı olan karşılığı neyse o yapılıyor. Yani bursu kesilen de kredisi kesilen de oldu. Güvenlik soruşturmasından geçemeyenin yurtla da ilişiği kesiliyor."

ÖNCEKİ HABERLER
FETÖ'nün üs kurduğu yeni ülke! Teker teker...
FETÖ'nün üs kurduğu yeni ülke! Teker teker...
Obama önerdi Erdoğan açıkladı TSK oraya girebilir!
Obama önerdi Erdoğan açıkladı TSK oraya girebilir!
Ehliyet sonuçları sınav sorgu ekranı MEB giriş
Ehliyet sonuçları sınav sorgu ekranı MEB giriş
Erdoğan hangi iddia için "koskoca bir yalan" dedi?
Erdoğan hangi iddia için "koskoca bir yalan" dedi?
Erdoğan o fotoğraf için bakın ne dedi?
Erdoğan o fotoğraf için bakın ne dedi?
Okullar ne zaman açılacak 19 Eylül muamması
Okullar ne zaman açılacak 19 Eylül muamması
Suriye'den kötü haber Türk tankını vuruldu şehit var
Suriye'den kötü haber Türk tankını vuruldu şehit var
Esra Erol'da Caner'e gelen talip nikahta terketmiş
Esra Erol'da Caner'e gelen talip nikahta terketmiş
Putin'i şoke eden olay en yakınındaki isim öldü
Putin'i şoke eden olay en yakınındaki isim öldü
Öğretmen adaylarına atama müjdesi!
Öğretmen adaylarına atama müjdesi!