BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  DÜNYA

İspanya tarihinde bir ilk

İspanya tarihinde ilk kez bir kraliyet üyesi cezai bir soruşturma için mahkeme karşısına çıkmış olacak.

Abone ol

İspanya kralı Juan Carlos’un en küçük kızı Prenses Cristina, eşinin yolsuzluk iddialarıyla ilgili sorgulanmak üzere mahkeme karşısına çıkıyor.

İspanya’da bugün tarihi bir gün yaşanıyor. İspanya kralının kızı Prenses Cristina eşinin yolsuzluk yaptığı iddiasıyla yargılandığı mahkemede sorgulanmak üzere hakim karşısına çıkacak. Prensesin eşi Inaki Urdangarin bölgesel yönetimleri dolandırarak milyonlarca euroluk kamu parasını zimmetine geçirmek suçundan yargılanıyor.

PRENSESİN EŞİ ZİMMETİNE PARA GEÇİRMEKLE SUÇLANIYOR

Urgangarin özellikle başkanı olduğu yardım kuruluşu Noos’un Balearic Adaları ve Valancia’da düzenlediği spor organizasyonlarını normalden fazla bir ücrete düzenleyerek aradaki farkı zimmetine geçirmekle suçlanıyor. Prenses Cristina ise buradan elde edilen paranın bir kısmını kişisel harcamalarında kullandığı iddiasıyla sorgulanacak.

Mahkeme prensesin dolandırıcılık ve kara para aklama şüphesi ile sorgulanacağını belirtirken prenses ve eşi ise bir şey yapmadıklarını belirterek kendilerini savundu. Öte yandan kraliyet hanedanından yapılan açıklamadaysa yolsuzluk iddiaları sonrası kraliyetin itibarının ve güvenirliğinin sarsıldığını itiraf etti.

protesto.20140208133021.jpg

İspanya Kralı Juan Carlos'un küçük kızı Prenses Cristina'nın yolsuzlukla ilgili bir davada sanık olarak ifade vermesinden dolayı monarşi karşıtları Palma de Mayorka'daki mahkeme çevresinde gösteri düzenledi.