BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  GÜNCEL

Öcalan'la görüşecek gazeteciler belli oldu

Abdullah Öcalan'la İmralı'da Abdülkadir Selvi, Nihal Bengisu Karaca ve Metehan Demir'in görüşmesi kararlaştırıldı. Son söz Başbakan Erdoğan'da...

Abone ol

Hükümetin Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere İmralı Adası'na göndereceği gazetecilerin isimlerinin büyük oranda belli olduğu iddia edildi. Öcalan, özellikle de akil insanlardan Öztürk Türkdoğan'la görüşmek istediği belirtildi.

LİSTEDE 3 İSİM VAR

Birgün sinde yer alan habere göre; Meclis kulislerinde hükümetin 3 isim önerdiği, bu isimlerin ise Hürriyet Gazetesi Ankara eski temsilcisi Metehan Demir, Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi ve Haber Türk Gazetesi Köşe yazarı Nihal Bengisu Karaca olduğu konuşuluyor.

HDP'Lİ ÖNDER SİNYALİ VERMİŞTİ

Diyarbakır milletvekili Leyla Zana ile birlikte geçen hafta İmralı'ya giden HDP Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder dönüşte yaptığı açıklamada hükümetle süren görüşmelerin sonuç verdiğini ve İmralı'nın siyasi heyetlere açıldığını belirterek adaya gazetecilerin gideceğini açıklamıştı.

TELEVİZYONCU DA İSTİYOR

Ada'ya gönderilmesi düşünülenler arasında ayrıca Şükrü Karatepe, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Hüseyin Yayman, Kürt yazar Muhsin Kızılkaya da yer alıyor.

Öcalan'ın ise bu isimlerin dışında bir de televizyoncu istediği de yine kulis bilgileri arasında yer alıyor. Hükümetin ise bu konuda çekinceli davrandığı söylense de gazetecilerle görüşme trafiğini seçim sonrasına bırakma eğiliminde olduğu da konuşuluyor.

ÖZELLİKLE TÜRKDOĞAN'I İSTİYOR

Gazetecilerin yanı sıra "Akil İnsanlar" heyetinden birkaç ismin de İmralı'ya gitmesi bekleniyor. Bu isimler arasında Rifat Hisarcıklıoğlu, Can Paker, Tarhan Erdem, Avni Özgürel, Yılmaz Ensaroğlu, Ahmet Taşgetiren, Deniz Ülke Arıboğan ve Yusuf Şevki Hakyemez olduğu söyleniyor. AKP'nin önerdiği bu isimlere karşılık Öcalan'ın da "Akil İnsanlar" heyetinin Akdeniz Grubu'nda yer alan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan'ı özellikle istediği gelen bilgiler arasında.

SON SÖZÜ ERDOĞAN SÖYLEYECEK

Açıklamanın ardından İmralı'ya gidecek isimlerin kimler olacağı da tartışılmaya başlandı. Meclis kulislerinde dolaşan iddialara göre bizzat Başbakan Erdoğan'ın son şeklini vereceği listede olur vereceği Hürriyet Gazetesi Ankara eski temsilcisi Metehan Demir, Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi ve Haber Türk Gazetesi Köşe yazarı Nihal Bengisu Karaca yer alıyor.


23857.jpgÖCALAN'IN KASEDİ NE ANLAMA GELİYOR?

Devletin emir eri olduğunu söyleyen Öcalan'ın sorgu görüntüleri, çözüm sürecini sabote eder mi?... TIKLA OKU...