BIST 7.914
DOLAR 28,98
EURO 31,21
ALTIN 1.866,62
HABER /  DÜNYA

8 ayda 191 kişiyi öldürdüler

Irak-Şam İslam Devleti, Suriye'de 8 ayda 191 kişiyi öldürdü, yaklaşık 2 bin 500 kişiyi de kaçırdı.

Abone ol

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yayınlanan raporda, Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) öldürdüğü 191 kişiden 149'unun ocak ayında hayatını kaybettiği, ölenlerin 21'inin çocuk, 6'sının kadın, 7'sinin ise basın mensubu olduğu ifade edildi.

IŞİD'in ülkenin farklı bölgelerinde Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı gruplara karşı gerçekleştirdiği infazlara geniş yer verilen raporda, IŞİD grubu ile ateşkes yapmak üzere 5 Ocak tarihinde Halep'in Anedan kasabasında bir araya gelen Tevhid Tugayları heyeti üyelerinin tamamının öldürüldüğü vurgulandı.

Rapora göre, çoğunluğu Halep ve Er-Rakka kentlerinden yaklaşık 2 bin 500 tutuklunun bulunduğu Harim Askeri Kampı'na 4 Ocak'ta IŞİD tarafından saldırı düzenlendi. Kampta elleri bağlı şekilde öldürülmüş 17 kişinin cesedine rastlandı. Ayrıca cesetler üzerinde işkence izlerinin olduğu ve çoğunun başından vurulduğu tespit edildi.

"50 kişiyi infaz ettiler, 300 kişi kurtarıldı"

Raporda ayrıca 8 Ocak'ta Halep'teki çocuk hastanesinde de benzer olay yaşandığı aktarıldı. Tevhid Tugayı üyelerinin tanıklıklarına dayanılarak yer verilen olaya göre, ÖSO birlikleri, IŞİD'in karargah olarak kullandığı hastaneyi ablukaya aldı. 6 saat süren çatışmalardan sonra IŞİD hastaneden çekilmeden önce içeride bulunan tutuklulardan 50'sini öldürdü. Muhaliflerin binaya girmesinin ardından aralarında basın mensupları ve muhaliflerin olduğu 300 kişi kurtarıldı.

İdlib'de 5-6 Temmuz'da "Hamza Esedullah Tugayı" ile IŞİD arasında meydana gelen çatışmada tugayın lideri Fadi el-Kaş öldürüldü. IŞİD grubu 11 Temmuz'da, sahil bölgesinde savaşan El-Iz bin Abdusselam Tugayları" komutanı Kemal Hammami'yi, 7 Ağustos'ta da Azaz bölgesi Şeriat Kurulu Başkanı Şeyh Yusuf el-Aşşavi'yi, Ahraru'ş Şam Hareketi yardım sorumlusu Ahmed Fehmi Ninal'i ve çok sayıda kişiyi öldürdü.

Öte yandan SNHR'nin raporunda, IŞİD'in gerçekleştirdiği kaçırma eylemlerine de değinildi. Tanıkların ifadelerine göre yaklaşık 2 bin 500 kişi IŞİD tarafından kaçırıldı.