BIST 1.542
DOLAR 7,41
EURO 9,02
ALTIN 441,83
HABER /  DÜNYA

İran Dışişleri Bakanı Zarif: Saldırırlarsa topyekün savaş çıkar

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD ya da Suudi Arabistan'ın ülkelerine karşı girişeceği bir saldırının 'topyekûn bir savaş' başlatacağını söyledi. Zarif, CNN televizyonuna demecinde, "Gözümüzü kırpmadan topraklarımızı savunuruz" dedi.

Abone ol

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, CNN muhabirinin, "ABD ya da Suudi Arabistan'ın İran topraklarına saldırısının sonuçları ne olur?" sorusuna, "Topyekün bir savaş. Ülkemizi savunma konusunda çok ciddi bir açıklama yapıyorum. Savaş istemiyoruz. Bir askeri çatışmaya girmek istemiyoruz. Bir yalana, bir aldatmacaya dayanarak askeri çatışmaya girilmesi çok korkunç bir şey. Çok büyük kayıplar verilir. Ama gözümüzü kırpmadan ülkemizi savunuruz" yanıtını verdi.

Hafta sonunda Suudi Arabistan'daki petrol tesislerine 'drone'lar ve seyir (kruz) füzeleriyle düzenlenen saldırıların arkasında İran'ın olduğu iddialarını bir kez daha reddeden Zarif şöyle devam etti:

"Suudi Arabistan'a saldırının İran topraklarından düzenlendiğini nereden uyduruyorlar? Saldırının sorumluluğunu Yemenliler üstlendi. Bununla ilgili açıklama yaptılar. Suudi Arabistan'ın dezenformasyonuna cevap verdiler ve meşru müdafaa için bu saldırıyı düzenlediklerini duyurdular. Şimdi bir şeyler yapabilmek için sorumluluğu İran'a yüklemeye çalışıyorlar. O yüzden bunun savaş kışkırtıcılığı olduğunu söylüyorum. Kendi çıkarları için yalanlar uyduruyorlar. Ama bu onların kendi çıkarlarına da hizmet etmiyor."

"Öyleyse Suudi Arabistan'ın bu savaşı çoktan kazanmış olması gerekirdi"

CNN muhabirinin, "Bunlar yıllardır kuşatma altında olan isyancılar. Yiyecek, ilaç bulmakta zorlanıyorlar. Dünyanın, bu isyancıların 'drone'lar ve 'cruise' füzeleriyle, böyle bir teknoloji kullanarak, on milyarlarca dolarlık hava savunma sistemlerini aşarak Suudi Arabistan'ın yüzlerce kilometre içlerinde, 19 ayrı hedefe saldırı düzenlediğine nasıl inanmasını bekliyorsunuz?" sorusuna Zarif, "Hesabınızı buna göre yaparsanız, Suudi Arabistan'ın kuşatma altındaki bu insanlara karşı savaşı çoktan kazanmış olması gerekirdi. Ama 4,5 yıldır bunu yapamadılar" diye cevap verdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Milli Savunma Bakanı Akar'dan ABD'ye net mesaj
Türkiye Doğu Akdeniz konusunda Rumları uyardı
Eski ABD Dışişleri Bakanı: Netanyahu Trump'a yanlış bilgiler verdi
ABD İran'a karşı uluslararası koalisyon peşinde
Alanyaspor'dan kural ihlali başvurusu açıklaması
Roma Medipol Başakşehir maçı canlı şifresiz veren kanallar listesi
Tunus'un devrik Cumhurbaşkanı Bin Ali vefat etti
Slovan Bratislava Beşiktaş maçı şifresiz canlı veren kanallar var mı?
Motorine indirim geldi! İşte yeni fiyat
Getafe Trabzonspor maçını şifresiz canlı veren kanallar
Yorumlar 7 yorum