BIST 8.026
DOLAR 28,87
EURO 31,49
ALTIN 1.924,14
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

İnternette zombi saldırısı

Güvenlik uzmanları, internetin "zombi bilgisayar" saldırısı altında olduğu uyarısında bulundular.

Abone ol

New York Times gazetesinin haberine göre, internet ortamında suçlar için diğer bilgisayarları "zombiye" çeviren programların, masum kullanıcıların bilgisayarlarına habersizce yerleştirildiğini belirten uzmanlar, bu yeni online suçun arkasında çoğunlukla Doğu Avrupa'daki bilgisayar programcılarının bulunduğunu kaydettiler.

Masum kullanıcıları istekleri dışında suç ortağı yapan ve güvenlik uzmanlarını çaresiz bırakan elektronik kriminallerin, başkalarının bilgisayarlarına küçük programlar yerleştirerek, daha fazla bilgisayarın gücünü bir araya getirip online suçlarda büyük avantaj sağladıkları belirtiliyor.

İnternet güvenlik uzmanı Gadi Evron, bu yöntemle elektronik kriminallerin düşük riskle büyük kazanç sağladıklarına dikkati çekerek, "İnterneti güvenli kılmak için savaş yıllar önce başladı ve şimdiye kadar ne yaptığımızı anlamamız gerek" dedi. Uzmanlar, çoğunluğu Windows işletim sistemi olmak üzere bazı Linux ve Macintosh tabanlı bilgisayarların da zombi suçların kurbanı olduklarını belirterek, şu anda bu tip suçlara karşı korunmanın neredeyse olanaksız olduğunu, ancak bazı ürün ve hizmetlerin online güvenliği arttırabileceklerini kaydettiler.