BIST 1.377
DOLAR 8,09
EURO 9,76
ALTIN 460,83
HABER /  GÜNCEL

İnsanları takip eden kene türü

Yaz sıcakları ile birlikte nüfusları hızla artan kenelerden bir türünün insanları takip ettiği ortaya çıktı.

Abone ol

Kafkas Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vatansever, bazı kenelerin insanın peşinden giderek, 15-20 dakika takip ettiğini iddia etti.

Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Zati Vatansever, Kırklareli Halk Sağlığı Müdürlüğü'nce Kırklareli Ticaret Borsası'nda muhtarlara yönelik düzenlenen bilgilendirme toplantısında, dünyada 900 çeşit kene olduğunu söyledi.

Kenelerin hastalık taşıma noktasında sineklerden daha etkili olduğunu anlatan Prof. Dr. Vatansever, şunları kaydetti:

''Kenelerle yaşamasını bilmek çok önemli. Nasıl korunacağımızı bilmek gerekiyor. Keneler bir böcek türü değildir. Kenelerin 8 bacakları var. Keneleri yumuşak, sert, mera, mesken kenesi diye sınıflara ayrılır. Bizim hastalıklarımız mera keneleriyle ilgili. Yumuşak keneler daha çok ağıllarda yaşarken, diğerleri ise doğada yaşar ve insan faktörünü arayıp bulurlar. Kan emecekleri hayvan olmazsa kenelerde olmaz. Kenelerin sayısını keklik, karga veya ilaç kontrol edemez. Mera hayvancılığı bırakılırsa kenelerde olmaz. Yani bunun dışında (keklik salalım keneleri yesin) böyle bir şey yok.''

Keneden korunmak için çok dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Vatansever, ''Kene insanı ısısından, titreşimleri nefesinden hisseder, bazı keneler insanın peşinden gider, 15-20 dakika takip eder'' dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Devletten 2 bin kişiye iş müjdesi
İzmir'de sıcak hava tatil ettirdi
İki saatliğine milyoner oldu ama...
Polise seyyar cız bız!
AK Parti'yi bu iki iddiayla çalkalanıyor
Suriye gizli silah kullanmış olabilir!
Jandarma Suriye sınırında 2 kişiyi vurdu
Bozdağ'dan Numan Kurtulmuş yorumu
Ebru'nun yerini Demet aldı
Morali bozulduğunda taş yiyor!
Yorumlar