BIST 8.087
DOLAR 28,93
EURO 31,35
ALTIN 1.887,23
HABER /  GÜNCEL

İngiliz gümrük memurları grev yapacak

İngiliz gümrük memurları, maaşların yetersizliği ve işten çıkarmalar nedeniyle Londra Olimpiyatları'nın arifesinde grev yapmayı planlıyor.

Abone ol

İngiltere'de kamu ve özel sektörde çalışanları bir araya getiren PCS Sendikası üyeleri, Olimpiyatlar'dan hemen önce 24 saatlik grev yapacaklarını açıkladı.

Sendika lideri Mark Serwotka, göçmenlik bürosu yetkililerinin grev kararının iş güvenliği konusunda endişelere işaret ettiğini belirtti.

İngiltere hükümeti gümrük memurlarına, kendilerine yapılan grev çağrısını görmezden gelmelerini tavsiye etti.

Serwotka, önümüzdeki 6 gün boyunca çalışanların şikayetlerinin ele alınacağını ve eylemin önlenmesini umduğunu söyledi.

İngiltere'nin bu dönemde zor durumda kalabileceğinin bir başka göstergesi de, Olimpiyatlar'da güvenlikten sorumlu özel G4S şirketinin yeterince eleman bulamadığının ortaya çıkması olmuştu.

Olimpiyat Stadyumu'ndaki güvenlik komuta merkezine ziyaretler düzenleyen İçişleri Bakanı Theresa May, grev çağrısını 'ülkenin içinde bulunduğu duruma ayak uyduramamak' olarak nitelendirdi.

Muhafazar Parti'nin milletvekili Dominic Raab ise, sendika üyeleri hakkında, "Mark Serwotka liderliğinde hareket eden militan bir azınlık" deyip, durumun utanç verici olduğunu söyledi.

Yeterli sayıda çalışan olmaması nedeniyle havaalanlarındaki gümrük kuyruklarının uzaması, geçtiğimiz aylarda tartışmalara neden olmuştu.

Grevin, Olimpiyat Oyunları için Londra'ya yapılacak olan seferlerde aksamalara neden olması bekleniyor.