BIST 1.331
DOLAR 7,80
EURO 9,48
ALTIN 462,02
HABER /  OTOMOBİL

İkinci el otomobillerde ÖTV oranları düşmezse fiyatlar eski seviyelerinde olmaz

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakcı, ''İkinci el otomobiller yatırım aracı haline geldi. ÖTV oranları düşmezse fiyatlar bir daha eski seviyelerinde seyretmez'' dedi.

Abone ol

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakcı, ikinci el otomobil fiyatlarındaki artışla ilgili konuştu.

İkinci el otomobilin son yıllardaki en yüksek seviyesinde olduğunu ifade eden Kumdakçı, şu ifadeleri kullandı; "Öyle ki araçlar ulaşım amacı ile kullanılmanın yanında artık yatırım aracı olarak görülüyor. Bunun başlıca sebebi arz-talep dengesinin bozulması olarak gösterilebilir. Pandemi etkisi ile toplu taşıma kullanma isteği yerine özel araç ile seyahat isteğinin toplum geneline yayılması ve 1 ay öncesine kadar kamu bankaları tarafından düşük faizli kredi desteğinin sağlanması ikinci el araçlara talebi artırdı. Yine pandemi nedeniyle fabrika üretimlerinin düşmesi hatta belirli bir dönem fabrikaların kapalı kalması piyasaya yapılan arzı düşürdü"

''Özetle fiyatların bu denli artmasının tek nedeni ÖTV değil''
Piyasalardaki genel beklentinin fiyatların düşeceği yönünde olduğunu belirten Kumdakcı, “Beklenti bu yönde ancak maalesef yeni üretimlerde ürün girdi maliyetlerinde oluşacak artışlar ve ÖTV oranlarında bir düşme ihtimalinin şimdilik olmaması fiyatların bir daha eski seviyelerinde seyretmesine imkan vermeyecektir. Özetle fiyatların bu denli artmasının tek nedeni ÖTV değil. Bu durumun 2021’in ilk yarısında da devam edeceğini söylemek yanlış olmaz” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Ahsen Eroğlu yaşı kaç boyu ve kilosu instagramın dilinde
'FETÖ’nün Solcuları’ kitabına 48 kişiden tekzip: Hedef gösterildik
Muhtarlar Günü mesajları kısa resimli muhtarlar günü kutlama sözleri
İçişleri Bakanlığı açıkladı karantinada olan kaç koronavirüslü var işte sayı
Yunanistan'a kaçarken yakalanmışlardı! FETÖ şüphelisi eski savcı ve hakim eşi tutuklandı
Ücretsiz BlueTV dizileri izleme ne zaman başlıyor?
Yorumlar 2 yorum