BIST 10.471
DOLAR 32,82
EURO 35,19
ALTIN 2.451,15
HABER /  GÜNCEL

İki yüzlü Avrupa Parlamentosu bunu da yaptı!

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu olan PYD'nin Başkanı Salih Müslim, Avrupa Parlamentosu binasında Türkiye'yi "istilacı" ve "IŞİD destekçisi" olarak suçladığı basın toplantısı düzenledi. Aynı dakikalarda AP Başkanı Martin Schulz Ankara'ya geldi.

Abone ol

Türkiye'nin sınır ötesi harekâtla Cerablus'u IŞİD'den temizlemesine "Türkiye, Suriye batağında bozguna uğrayacak" tehdidiyle karşılayan PYD lideri Salih Müslim, Avrupa Parlamentosu çatısı altında Türkiye'ye nefret kustu.

Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin lideri Müslim, Brüksel'deki AP binasında ağırlandı ve başlığında Türkiye'yi "istilacı" olarak suçlayan bir basın açıklaması yapmasına izin verildi.

IŞİD'E YARDIM ETMEKLE SUÇLADI

Düzenlenen basın toplantısı 'Kuzey Suriye'deki acil durum, Türkiye'nin istilası, Avrupa'nın güvenliği ve Türkiye anlaşmasına alternatif' başlığını taşıyordu.

Ankara'yı IŞİD'e yardım etmekle suçlayan Müslim, Türkiye'nin imparatorluk kurma amacı taşıdığını savundu ve Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim lideri Mesut Barzani'den yardım istedi.

MÜLTECİ KRİZİNİ PYD ÇÖZEBİLİRMİŞ

Salih Müslim'le birlikte konuşan Slovak parlamenter Branislav Skripek, Avrupa Birliği'nin (AB) güvenliği ve mülteci krizinin, çoğunluğunu PYD güçlerinin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDF) sayesinde çözülebileceğini savundu.

AYNI DAKİKALARDA AP BAŞKANI ANKARA'YA GELDİ

Müslim'in basın toplantısı düzenlediği dakikalarda, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz Ankara'ya resmi bir ziyaret için geldi.

AB'YE GÖRE PKK TERÖR ÖRGÜTÜ, PYD DEĞİL!

ABD ve AB, PKK'yı terör örgütü olarak kabul ediyor ancak örgütün Suriye kolu PYD'yi aynı kategoride görmüyor. Menbic'in IŞİD'den kurtarılmasıyla Fırat Nehri'nin batısına yerleşen PYD güçleri, Ankara'nın uyarılarına rağmen tamamen nehrin doğusuna çekilmiş değil. PYD'yi havadan bombardımana tutan Türkiye, defalarca Fırat Nehri'nin batısını kırmızı çizgi olarak ilan etti.

IŞİD'İN KOVULMASINDAN RAHATSIZ OLDU

Suriye'deki iç savaşın ilk yıllarında Türkiye ile iyi ilişkileri olan Salih Müslim, Fırat Kalkanı harekâtı için yaptığı yorumla sert tepki çekmişti. Ankara, Müslim'e kendi sonunu düşünmesi gerektiğini belirtmişti. Müslim, 24 Ağustos'tan bu yana Türkiye'yi eleştirmeyi sürdürüyor.