BIST 10.468
DOLAR 32,64
EURO 34,89
ALTIN 2.450,87
HABER /  GÜNCEL

Hasan Cemal, Özgür Gündem'den ifadeye çağrıldı

OHAL kapsamında 'terör örgütü propagandası yapmak" suçundan kapatılan Özgür Gündem gazetesinde nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yapan aralarında Hasan Cemal'in de bulunduğu 9 kişi ifadeye çağrıldı.

Abone ol

OHAL kapsamında 'terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla geçeci bir süre kapatılan Özgür Gündem gazetesine destek vermek için nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapan 9 gazeteci ifadeye çağrıldı.

İfadeye çağrılan isimler arasında en dikkat çeken isim Hasan Cemal oldu. Cemal ile birlikte yine OHAL kapsamında kapatılan haberdar.com'un sahibi Said Sefa, Musa Anter'in oğlu Dicle Anter, Nadire Marter, Çilem Küçükkeleş, Derya Okatan, Tuğrul Eryılmaz, Hasan Hüseyin Tahmaz ve Murat Uyurkulak da ifade için savcılığa çağrıldı.

Söz konusu isimlerin ifadeye çağrılma gerekçesi olarak nöbete katıldıkları gün gazetede yayınlanan haberlerin içeriği gösterildi. 15 gün içerisinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade vermeleri istendi. Savcılık, ifade vermeye gelmemeleri durumunda zorla getirilme kararı çıkartılacağını belirtildi.

9 isim hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı. İstanbul 8. Sulh Ceza Hâkimliği, Özgür Gündem'i 16 Ağustos'ta kapatmıştı