BIST 4.896
DOLAR 19,18
EURO 20,94
ALTIN 1.220,70
HABER /  GÜNCEL

CIA ajanı mı? Türkiye'nin tutukladığı o kadın

Türkiye sınırında tutuklanan ABD'li gazeteci Lindsey Snell gerçekte kimdir? Başörtülü olan Linsey Snell hakkında ABD yorumsu kalırken, CIA ajanı olduğu iddiası gerçek gibi görünüyor.

Abone ol

İsmi Lindsey Snell... Kendini ABD'li gazeteci olarak tanıtıyor. Bu ayın başında Suriye'den Türkiye'ye kaçak yollarla girerken yakalanıp tutuklandı.

Peki kim bu kadın gazeteci? Dahası gerçekten gazeteci mi yoksa CIA ajanı mı?

ABD, Amerikan vatandaşı gazeteci Lindsey Snell'in bu ayın başında Suriye'den Türkiye'ye geçtikten sonra askeri bölgeyi ihlal suçlamasıyla tutuklandığını doğruladı, bu konuda Türk yetkililerle irtibatın sürdüğünü açıkladı.

Hatay Valisi Ercan Topaca, 7 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, Snell'in sınırdan yasa dışı geçiş yapmak isterken yakalanıp tutuklandığını belirtmişti.

CIA AJANI MI? KIRBY KONUŞMAM DİYOR

CIA'İN KADIN AJANI Türk medyasında çıkan haberlerde ABD'li kadın gazetecinin CIA ajanı olduğu iddiası vardı. Haberlere göre 'Müslüman' görünümüne bürünen kadın ajan Suriye'de yaralanınca tahliye talebinde bulundu. ABD helikopterleri de hemen arama çalışması başlattı. Ancak ona bir türlü uşamadılar. Kadın ajan Türkiye sınırını kaçak olarak geçmeye kalkınca yakalandı ve tutuklandı.

Bu dönemde Türk medyasında Snell'in ajan olduğuna dair iddialar ortaya atılmıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby dün yaptığı açıklamada, Snell'in 6 Ağustos'ta tutuklandığını söyledi.

Kirby ABD'li yetkililerin onu, tutuklanmasından yaklaşık üç hafta sonra, 26 Ağustos'ta ziyaret edebildiğini belirtti. Kirby açıklamasında şunları söyledi:

-"Şu anda Hatay'daki bir cezaevinde tutuluyor. Anladığımız kadarıyla askeri bölgeyi ihlalle suçlanıyor. Ancak neden Suriye'de olduğuna ve oraya seyahat etmesinin nedenlerine değinemem."

Bu açıklama da Lindsey Snell ile ilgili merakları daha da körükledi. Kim bu Lindsey Snell?  Sosyal medyada kendini İstanbul merkezli gazeteci olarak tanıtıyor Snell... Facebook sayfasında ABD'nin Florida eyaletindeki Dayton kentinden olduğunu, son dönemde İstanbul'da ikamet ettiğini belirtiyor.

VİDEOLU HABER YAPAN SERBEST GAZETECİYİM DİYOR
Twitter sayfasında ise kendisini video içerikli haberler yapan serbest gazeteci olarak tanıtıyor ve MSNBC, VICE, ABC News, Discovery, Uluslararası Af Örgütü, Vocativ, Yahoo News, IRIN, The New Arab gibi kuruluşlara haber yaptığını aktarıyor. LinkedIn'deki sayfasında ise Mart 2014'ten bu yana haber sitesi Vocativ'in kıdemli yurtdışı muhabiri ve yapımcısı olduğunu yazmış.

MÜSLÜMAN VE HUKUKÇU

Yine sosyal medya profillerinde Florida Üniversitesi ve Fordham Üniversitesi Hukuk Bölümü'nde eğitim gördüğü bilgisi dikkat çekiyor.

Müslüman olduğunu belirtiyor ve sosyal medyada paylaştığı fotoğraflarında başörtülü olduğu görülüyor.

SURİYE'DE NE İŞİ VARDI?
Snell 5 Ağustos'ta Facebook'tan paylaştığı bir mesajında, Suriye'de kendisine çekim yapma izni veren Nusra Cephesi (Örgüt adını geçtiğimiz dönemde Şam'ın Fethi Cephesi olarak değiştirdi) tarafından hapse atıldığını belirtti.

Bu mesajında Snell, "Tüm dostlarımdan ve iş arkadaşlarımdan bu durumun neden olduğu acı ve kaygı nedeniyle özür dilerim. Hepinizi seviyorum. Salıverilmemi sağlamak için yapılacak her tür çabaya müteşekkirim" diye yazdı.

Snell bu mesajında, grubun ölen militanlarından birinin ailesinin yanında kalırken tutuklandığını belirtti ve şunları ekledi:

-"Kendine has durumundan dolayı, beni esir alanları telefon kullanmama izin vermeye ikna ettim. Bu da kaçışımı planlamamı sağladı. Aynı zamanda esaretimi fotoğraflar ve videoyla belgeleme imkânı verdi."

MOTOSİKLETLİ CESUR BİR ADAM KURTARMIŞ
Snell daha sonra Twitter'da, motorsikletli cesur bir adam tarafından kurtarıldığını yazdı. Snell bunları yazdıktan iki gün sonra Türkiye'de tutuklandı.

TÜRKİYE'YE NASIL GEÇTİ?
Hatay Valisi Ercan Topaca 7 Ağustos'ta Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, 5 Ağustos'ta ABD helikopterlerinin sınırda Snell'i almak için dolaştığını ancak onu bulamadıklarını açıkladı.

Topaca kadın gazetecinin Türk makamları tarafından Altınözü sınırında yakalandığını belirtti.

AJAN MI DEĞİL Mİ BİLMİYORUZ

Topaca açıklamasında şunları söyledi:

"Sınırdan yasa dışı geçiş yapmak isterken ABD'li bir gazeteci yakalandı, mahkemeye çıkarıldı, tutuklandı. Yargılanma safhası devam ediyor, ajan mı değil midir şu an bilmiyoruz. Sınıra gelen helikopter bunun için gelmişti.

ABD ARIYORDU AMA...
-"Tabii onlar kendi imkânlarıyla 'sınırın karşısında' diye arıyorlardı, yani 'Türkiye'ye giriş yapacak' diye bekliyorlardı. Tabii onların beklediği zaman gelmedi. Ertesi gün geldi, biz yakaladık, tutuklandı. Suriye'den Türkiye'ye geçerken Altınözü sınırında yakalandı. ABD'li, Türkiye'de ikamet izni var."