BIST 1.414
DOLAR 8,72
EURO 10,40
ALTIN 500,13
GÜNCEL

Hulusi Akar'dan son dakika güvenli bölge açıklaması! Birliklerimiz konuşlandı

ANKARA 'da Türk ve ABD heyeti arasında yapılan güvenli bölge toplantısından son dakika güzel haberler geldi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar görüşmelerin olumlu olduğunu açıkladı. Akar güvenli bölge için Türk birliklerinin konuşlandırıldığını duyurdu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk ve ABD askeri heyetleri arasında Bakanlıktaki görüşmelerin olumlu geçtiğini ve yapıcı bir yaklaşım içinde olunduğunu belirterek, "Toplantılarda bütün güvenlik endişelerimizi dile getirdik. Bu getirdiğimiz endişeler konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Toplantıda muhataplarımızın görüşlerimize yaklaştıklarını memnuniyetle müşahade ettik." dedi. Akar, Büyükelçiler Konferansı'nın yapıldığı otele gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ABD heyeti ile Milli Savunma Bakanlığındaki görüşmelere ilişkin sorusu üzerine Akar, şunları söyledi: "5 Ağustos'ta askeri heyetler arasındaki görüşmeler başladı, şu anda da devam ediyor. Bu saatlerde bitmesini bekliyoruz. Bu görüşmeler sırasında bütün görüş ve taleplerimizi arkadaşlarımız muhataplarına ilettiler.

Türkiye'nin talepleri neler?

Bu çerçevede bizim terör örgütleri DEAŞ ile YPG ile mücadele ettiğimizi ve bu mücadelenin sürmekte olduğunu, ayrıca ABD ile birlikte güvenli bölgeyi tesis etmeyi arzu ettiğimizi, bu manada taleplerimizi sıraladığımızda, 30-40 kilometrelik derinlik olması gerektiği, bu bölge içindeki YPG'lilerin tamamen buradan çıkarılması gerektiği, ayrıca YPG'nin elindeki ağır silahların toplanması ve bölge dışına çıkarılması, bunun dışında teröristler tarafından yapılmakta olan birçok tünel, tahkimat ve mevzilerin tahrip edilmesi ve bunları da Türk ve ABD askerlerinin birlikte yapması konusundaki taleplerimizi, isteklerimizi açık ve net bir şekilde masaya koyduk.

Sitene Ekle
Etiketler
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Hakeme kızan Xavi çılgına döndü skandal bir harekete imza attı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
İnegöl'de uyuşturucu operasyonu: 2 gözaltı
Pendik'te fırından para çalan hırsız yakalandı
Bomba iddia! Beren Saat eşi Kenan Doğulu'dan HIV virüsü kaptı
Adana'da 50 bin 90 paket kaçak sigara ele geçirildi
İstanbul’un ciğerlerine verilen zarar havadan görüntülendi
Rıdvan Dilmen'den Max Kruse yorumu: Fenerbahçe tatlı bir bela almış
Heyelanda toprak altında kalan adam, köpek sayesinde kurtuldu
7 yaşındaki çocuk yaşadığı vahşeti işte böyle anlattı
Yorumlar