HABER /  GÜNCEL

Hrant Dink davası genişletiliyor

Trabzon Başsavcılığı, Jandarma ve Emniyet'teki soruşturmayı gelişletiyor

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul'da öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin dönemin Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığındaki bazı görevliler hakkında daha önce yürüttüğü ve ''takipsizlik'' kararı verdiği soruşturmanın, Rize Ağır Ceza Mahkemesinin kararı doğrultusunda genişletilmesine karar verdi.

Rize Ağır Ceza Mahkemesinin, Hrant Dink'in İstanbul'da öldürülmesinin ardından Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma görevlilerinin olayda herhangi bir ihmalleri olup olmadığı konusundaki soruşturmayı yürüten Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığınca daha önce verilen ''kovuşturmaya yer olmadığına'' dair kararın kaldırılmasını isteyen Dink ailesinin talebini kabul eden mahkemelerinin bu kararını, usul yönündeki eksiklikleri gerekçe göstererek kendilerine iade eden Başsavcılığın itirazını reddetmesine ilişkin kararı, Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştı.

Rize Ağır Ceza Mahkemesinin bu kararının ardından dosyayı yeniden inceleyen Başsavcılık, soruşturmanın genişletilmesini isteyen söz konusu mahkemenin kendilerinden istediği işlemleri yerine getirme kararı aldı.

Başsavcılık, buna göre soruşturmayı genişleterek tanık Emin Arslan'ın ifadesinin ayrıntılı bir şekilde tespitini yapıp ifadesinde isimleri geçen Levent Yarımel ile eski Trabzon İl Emniyet Müdürü Reşat Altay'ın ayrıntılı beyanlarını alabilecek.

Mahkemenin istediği bu işlemleri yerine getirecek olan Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı, ardından, soruşturmada daha önce verdikleri ''takipsizlik'' kararının kaldırılıp kaldırılmayacağı yönünde karar verilmesi için dosyayı yeniden Rize Ağır Ceza Mahkemesine gönderecek.

SORUŞTURMA ESKİ ESAS NUMARASI ÜZERİNDEN YÜRÜYECEK

Başsavcılık yetkilileri, Trabzon'da, Dink cinayetine ilişkin yeni bir soruşturma açılmadığını belirterek, kendilerince daha önceden açılan ve ''takipsizlik kararı'' verilen soruşturmanın esas numarası üzerinden Rize Ağır Ceza Mahkemesinin istediği işlemleri yerine getireceklerine işaret ettiler.

Yetkililer, bu çerçevede gerekli işlemleri başlattıklarını anlatarak, daha önce verdikleri ''kovuşturmaya yer olmadığına dair'' kararlarına itiraz eden Dink ailesinin talebini kabul eden, ancak ''kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kaldırılıp kaldırılmayacağı'' konusunda bir karar vermeyen Rize Ağır Ceza Mahkemesinin bu kararına Yargıtay nezdinde bir itirazda bulunmayacaklarını kaydettiler.

Yorumlar 3 yorum