BIST 10.166
DOLAR 32,27
EURO 35,03
ALTIN 2.423,60
HABER /  POLİTİKA  /  HDP

HDP'den hendek hamlesi YDG-H'ye yeni çağrı

Halkların Demokratik Partisi-HDP, Güneydoğu'da çatışmalara neden olan hendeklerin kapatılması için YDG-H'ye yeni bir çağrı yapma kararı aldı.

Abone ol

Özyönetim bugün sadece Kürt siyasetinin değil bölgede çeşitli il ve ilçelerde kazılan ve beraberinde sokağa çıkma yasakları ile operasyonları getiren hendeklerle birlikte Türkiye’nin de gündemine girdi.

1 Kasım seçimleri öncesinde HDP içinde de tartışmalara neden olan “özyönetimin sadece hendeklerle anılması” seçim sonrasında yaşananlarla birlikte artık HDP için de daha kritik bir başlık.

DEMOKRATİK TOPLUM KONGRESİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR

Kürt siyasetinin karar alma ve tartışma açısından en çok önem verdiği kurumlardan biri olan Demokratik Toplum Kongresi bu hafta sonu yapılacak olağanüstü toplantıda özyönetim ile ilgili önemli kararlar alacak.

HDP MYK'DAN SİYASİ HAMLE KARARI

Al Jazeera'nın haberinde yer alan iddiaya göre, konu Pazartesi günü yapılan HDP MYK toplantısında da ele alındı. Toplantıda yaşanan gerilime son verecek bir siyasi hamle yapılması kararlaştırıldı. 

'SİYASETİN ÖNÜ AÇILMALI'

Hendek diline son verecek şekilde meseleyi siyaseten sahiplendikçe hendekler de kendiliğinden kapanacaktır.

Bir HDP yetkilisi, “Devlet savaşı stratejik bir adım olarak değerlendiriyor. Hendekler bir sonuçtur” dedi, ancak siyasi bir hamle arayışında olduklarını söyledi.

“Hendeklere ve savaşa son vermeye dönük bir siyasi hamle düşünülüyor. İlan edilen özyönetim hendeklerle sürdürülmeye çalışılan bir duruş. Biz artık bunu siyaseten dile getirip hamle yapmak istiyoruz. Siyaset yapmak yerine biz de hendekleri konuşuyoruz. Türkiye kamuoyunun ikna edilmesi gerekiyor. Devletin bunu ciddiye alması gerekiyor.”

YDG-H'YE YENİ BİR ÇAĞRI

HDP bu doğrultuda YDG-H’a da bir kez daha hendeklerin kapatılması çağrısı yapılmasını da benimsedi. HDP yetkilisi, “Biz bu çağrıyı zaten yapıyoruz. Hendek diline son verecek şekilde meseleyi siyaseten sahiplendikçe hendekler de kendiliğinden kapanacaktır. Siyasetin önünün açılması için bu çağrının yapılması normal” dedi.

HDP kaynağı, “Demokratik çözüm hamlesi olarak” tanımlanan siyasi hamlelerinin siyasi iktidar tarafından karşılık bulması durumunda hendeklerin kapanacağını belirti. 

ÖZYÖNETİMİN AYRINTILARI BELİRLENECEK

DEMİRTAŞ: Mesele Hendek, barikat arasında sıkışıp kalamaz. Biz siyasi alanda bu mücadeleyi yürütmek istiyoruz.

Haftasonunda yapılacak toplantıda özyönetim ile ilgili, “Bazı hizmetlerin yerele devredilmesi, ana dilde eğitim, yerelde yapılacak hizmetler ile ilgili kararların yerel meclisler tarafından verilmesi, idari teşkilatlanmanın daha demokratik bir yapıya kavuşturulması” gibi kararların alınması bekleniyor. Toplantı öncesinde ve sonrasında dünyadaki örnekler de incelenecek. Bu örnekler arasında başta Fransa olmak üzere Almanya ve İtalya’daki yönetim modelleri öne çıkıyor.

ÖZYÖNETİM, ÖZERKLİK NEDİR?

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş da dün düzenlediği basın toplantısında, "Mesele Hendek, barikat arasında sıkışıp kalamaz. Biz siyasi alanda bu mücadeleyi yürütmek istiyoruz" diyerek şu ifadeleri kullanmıştı:

"Özerklik, öz yönetim nedir sorusuna parti programımızda verilmiş net cevaplar var. Fakat yine de ortada bir kafa karışıklığı, bir anlaşılmama durumu, gri alan var. İnsanlar ne istiyor, bunun görünür hale gelmesi, çerçevesinin sınırlarının net olarak tariflenmesini istiyoruz. Hangi yetkiler merkezde hangi yetkiler yerelde, sonuç deklarasyonu... Mevzunun sınırları netleşecek. Türkiye toplumunun bu deklarasyona cevap vermesini umuyoruz. Bunun dinamik bir süreç olduğunu düşünüyoruz. Yönetim modellerinin değişmesi darbeyle olmaz. Meseleyi biraz da siyasal alana çekebilmek için bunu yapıyoruz. Mesele Hendek, barikat arasında sıkışıp kalamaz. Biz siyasi alanda bu mücadeleyi yürütmek istiyoruz."