BIST 4.874
DOLAR 18,63
EURO 19,41
ALTIN 1.051,84
HABER /  DÜNYA

ABD'nin yeni kararı Rusya'yı çıldırttı! Şimdi ne olacak?

ABD, Ukrayna'nın güvenliğini ve istikrarını bozma ya da Rusya'ya yönelik mevcut yaptırımları delme girişimleri nedeniyle 34 kişi ve kuruluş hakkında yaptırım kararı aldı.

Abone ol

ABD yönetimi, Ukrayna'nın güvenliğini ve istikrarını bozma ya da Rusya'ya yönelik mevcut yaptırımları delme girişimleri nedeniyle toplam 34 kişi ve kuruluş hakkında yaptırım kararı aldı.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'nin Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımlar listesini genişletmesinin, "Mantığa aykırı olarak Rusya'ya karşı yürütülen düşmanca çizginin devamı" olduğunu söyledi.

22 KİŞİ VE 12 KURULUŞ

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC) tarafından yapılan yazılı açıklamada, mevcut yaptırımların verimliliğini koruma adına alınan kararların 22 kişi ve 12 kuruluşu kapsadığı bildirildi.

 
Açıklamaya göre, bu kişi ve kuruluşlardan 14'ü mevcut yaptırımları delmeye yönelik ciddi girişimlerde bulunmaktan ya da halihazırda yaptırım uygulanan kuruluşlar tarafından yönetilmekten, 6'sı Ukrayna'nın güvenliğini veya istikrarını bozmaya çalışmaktan, 12'si Ukrayna'nın Kırım bölgesinde faaliyet göstermekten ve eski Ukrayna hükümeti yetkilisi olan iki kişi ise kamu varlıklarını zimmete geçirme suçuna ortaklık etmekten kara listeye alındı.

LİSTEYE YENİ EKLENENLERİN ÖNEMLİ KISMI RUS İŞ ADAMLARIYLA YAKIN İLİŞKİLİ

Listeye yeni eklenen kişi ve kuruluşların önemli bir kısmının, yaptırımları delmeye çalıştıkları belirlenen ünlü Rus iş adamları Gennaddy Timchenko, Arkady Rotenberg ve Boris Rotenberg ile ilişkili olmaları göze çarptı. ABD hükümeti, Rusya yönetimine "yakın çevreler" olarak tanımladığı bu isimlere, üst düzey Rus yetkililerine mali destek sağladıkları veya onlar adına hareket ettikleri gerekçesiyle Mart 2014'de yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Açıklamada, Sven Olsson, Avia Group Terminal LLC, Transservice LLC, Lerma Trading, LTS Holding, Maples SA, Fentex Properties LTD ve White Seal Holding'e Rusya'nın büyük finans ve enerji şirketlerinin sahibi Timchenko, Volgogradneftemash, Moskovskiy Oblatstnoy Bank ve Investment Republic Bank ise Rotenberg kardeşler adına çalışmaktan ötürü yaptırım uygulanacağı ifade edildi.

RUSYA'NIN EN BÜYÜK SİLAH ÜRETİCİLERİ ADINA ÇALIŞIYORLARMIŞ

Ayrıca, Eduard Loffe, Vakhtang Karamyan ve Tatiana Chernykh isimli kişiler, Rusya'nın en büyük silah üreticilerinden Kalashnikov Concern ve Izhevsky Mekhanichesky Zavod JSC'nin adına çalıştıkları için yaptırıma tabi tutulacağı bildirildi.

KARA LİSTEYE ALINAN UKRAYNALI AYRILIKÇILAR

Ülkelerinin güvenliğini veya istikrarını bozmaya yönelik girişimlerinden ötürü kara listeye alınan 6 Ukraynalı ayrılıkçı arasında Serhiy Kozyakov, Vladyslav Deynego, Sergey Tsyplakov, Vasily Nikitin ve Aleksandr Kofman yer aldı.

BANKALAR, ŞARAP İMALATHANELERİ, SAĞLIK MERKEZLERİ, FİLM STÜDYOLARI

Vitaliy Zakharchenko ve Dmytro Tabachnyk ise Ukrayna'nın kamu varlıklarını zimmete geçirme suçuna ortaklık ettikleri için listeye alınan eski hükümet yetkililerini oluşturdu.

Ukrayna'nın Kırım bölgesinde faaliyet göstermekten ötürü yaptırım uygulanacak 12 şirketin arasında ise bankalardan şarap imalathanelerine, sağlık merkezlerinden film stüdyolarına kadar birçok farklı ticari kuruluşun yer alması dikkati çekti.

Açıklamada yer alan söz konusu şirketlerin isimleri şöyle:

Joint Stock Company Genbank,
Krasnodar Regional Investment Bank,
Commercial Bank Verkhnevolzhsky,
Sevastopolsky Morskoy Bank,
State Enterprise Universal-Avia,
Crimean Enterprise Azov Distillery Plant,
State Concern National Production Agricultural Association Massandra,
State Enterprise Factory of Sparkling Wine Novy Svet,
State Enterprise Magarach of the National Institute of Wine,
Resort Nizhnyaya Oreanda,
Technopromexport,
Yalta Film Studio.

BU ŞAHIS VE KURULUŞLARIN ABD'DEKİ TÜM MAL VARLIKLARI DONDURULDU

OFAC, aynı zamanda, yüzde 50'si veya daha fazlası yaptırım listesinde olan VTB Bank, Sberbank ve Rostec gibi Rus kuruluşlarına ait olan bir dizi kuruluşu da kara listeye alırken, yaptırımlar çerçevesinde, bu şahıs ve kuruluşların ABD'deki tüm mal varlıkları donduruldu ve Amerikalılarla ticari ilişkiler kurmaları yasaklandı.

OFAC'ın Direktör Vekili John Smith yaptığı yazılı açıklamada, Rusya'nın Minsk Anlaşması'nca belirlenen sorumlukluklarına uyması ve Ukrayna'daki çatışmayı barışçıl bir sonuca ulaştırması gerektiğini belirtirken, "Uluslararası ortaklarımızın yaptırımlarını daha yakından takip edip, mevcut yaptırımlardan kaçma girişimlerini önleyerek, ABD'nin Rusya'ya Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesi için uyguladığı kararlı baskıyı birkez daha ortaya koyuyoruz" ifadelerini kullandı.

AB'NİN YAPTIRIMLARINI TAKİP ETTİ

ABD'nin yaptırım kararları, Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya karşı uygulanan ekonomik yaptırımların 31 Temmuz 2016'ya kadar uzatıldığını açıklamasının ardından geldi.

Uzatılan yaptırımlar çerçevesinde AB üyesi 28 ülke, Rusya'ya silah satışı ve enerji sektöründe kullanılan bazı teknolojileri satamıyor. Rus kamu bankaları, Avrupa finans sektöründen dışlanıyor.

AB, ayrıca Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Kozak ile Rusya İstihbarat Teşkilatı Başkanı İgor Sergun ve Kırım lideri Sergey Valeryevich Aksyonov'un aralarında bulunduğu 149 kişiye yaptırım listesinde bulunuyor.

ABD Hazine Bakanlığı'nın kara listesine bugün itibariyle eklediği birçok kişi ve kuruluş, AB'nin yaptırım listesinde de yer alıyor.

RUSYA'DAN İLK TEPKİ

"Bu, mantığa aykırı olarak Rusya'ya karşı yürütülen düşmanca çizginin, aynı zamanda, ikili ilişkiler üzerinde yıkıcı etkiye sahip çizginin devamıdır.

 ABD'nin, Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımların yer aldığı "kara listeyi" genişlettiğini açıklamasının ardından konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Bu, mantığa aykırı olarak Rusya'ya karşı yürütülen düşmanca çizginin, aynı zamanda, ikili ilişkiler üzerinde yıkıcı etkiye sahip çizginin devamıdır." dedi.

Kararın önce analiz edileceğini ve daha sonra alınacak karşı önlem önerilerinin değerlendirileceğini kaydeden Peskov, kararın mütekabiliyet esasına göre alınacağını belirtti.

Peskov, karşı yaptırım kararının ne kadar sürede hazırlanacağı konusunda ise bilgi vermedi.