BIST 1.409
DOLAR 8,09
EURO 9,70
ALTIN 454,72
HABER /  POLİTİKA

HDP İstanbul milletvekili adayları 27. dönem listesi

İSTANBUL HDP milletvekili aday listeleri bugün saat 17.00'de YSK'ya teslim edilecek. HDP İstanbul milletvekili aday listelerine genel merkez son şeklini verdi. 27. dönem HDP milletvekili listeleri için son sözü Selahattin Demirtaş söyledi.

Abone ol

Halkların Demokratik Partisi (HDP) MYK, İstanbul milletvekili aday listesine son şeklini vermek için toplandı. Listelerin teslim edileceği saat 17.00'a kadar çalışmaların süreceği öğrenildi. İstanbul HDP milletvekili listesi için son onayı genel merkez verdi.

Kulislere sızan HDP milletvekili aday listelerine göre genel başkan yardımcılarının aday olacakları yerler belli oldu. HDP Eş Başkanı Pervin Buldan İstanbul'dan, HDP Eş Başkanı Sezai Temelli ise Van'dan milletvekili adayı gösterilecek. Buldan ve Temelli, HDP'nin 3. Olağan Kongresi'nde geçerli 837 oyun 823'ünü alarak HDP'nin yeni eş genel başkanları olmuşlardı.

HDP İstanbul milletvekili adayları:

1-HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan

2-Turgut Öker

3-Ali Kenanoğlu

4-Hüda Kaya

5-Ahmet Şık

6-Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu

7-Sosyalist Meclisler Federasyonu’ndan Dilşad Canbaz

8-Erkan Baş

9-Eski Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy

10-Ekonomist Erol Katırcıoğlu.

HDP 27. DÖNEM MİLLETVEKİLLERİ : Dokunulmazlıkların kaldırılmasından sonra cezası kesinleştiği için siyasi yasaklı hale gelen ya da siyasi yasaklı hale gelme ihtimali olan isimler de tekrar aday gösterilmeyecek. Bu kapsamda mevcut milletvekillerinin neredeyse 20’sinin tekrar aday gösterilmeyeceği ifade ediliyor. HDP’de aday listesiyle ilgili genel çerçeveyi tutuklu durumdaki HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın da onayladığı öğrenildi. HDP’de aday listesi üzerinde çalışmalara Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sunulacağı saate kadar devam edileceği ifade ediliyor. 

HDP'de mevcut milletvekillerinden en fazla 10 ya da 12’sinin aday gösterilmesi beklenirken, bu isimler arasında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın yanı sıra HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, Ekonomi Komisyonu Sözcüsü Garo Paylan’ın adaylığının kesin olduğu dillendiriliyor. Partinin 27. dönem milletvekilliği listesinde Ahmet Şık, Barış Atay, Erkan Baş, Veli Saçılık gibi isimlerin olması bekleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan telefonla aday daveti!
HDP Ankara milletvekili adayları 27. dönem listesi
İzmir'deki 'askeri casuslukta kumpas' davasında 6 tahliye
HDP Mersin milletvekili adayları 27. dönem listesi
ISG sınav sonuçları ne zaman ÖSYM güncel açıklaması
HDP İstanbul milletvekili adayları 27. dönem listesi
HDP Adana milletvekili adayları 27. dönem listesi
HDP Antalya milletvekili adayları 27. dönem listesi
HDP Elazığ milletvekili adayları 27. dönem listesi
Siyah Beyaz Aşk 32.yeni bölüm fragmanı yayınlandı Jülide Aslı'yı öldürecek mi
Yorumlar