BIST 1.114
DOLAR 7,33
EURO 8,66
ALTIN 456,72
HABER /  GÜNCEL

Formasyon ne demek kaldırıldı mı? Formasyon alanlar ne olacak?

Formasyon kalktı mı ve formasyon alanlar ne olacak sorusunu günün konusu oldu. Eğitim fakültesinden mezun olmayan kişilerin öğretmenlik yapabilmek için alması gereken bir program olan formasyon hakkında yeni düzenleme MEB tarafından resmi yazı ile duyuruldu. Artık lisansüstü eğitim ile formasyon sertifikasına sahip olunabilecek. Peki nedir pedagojik formasyon?

Abone ol

Formasyon kalktı mı son haberler neler araştırması bugün günün araştırılan konusu oldu. Pedagojik performasyon kalktı mı sorusu uzun zamandır gündemdeydi. MEB bu konuda resmi bir yazı yayımladı. Yayımlanan resmi yazıda, formasyon için 2023 eğitim vizyon belgesinde yer alan sürecin kaldırılarak lisansüstü düzeyde devam edeceği bildirildi. İşte, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü üzerinden gönderdiği pedagojik formasyon ile ilgili resmi yazı

PEDAGOJİK FORMASYON KALKTI MI?

Pedagojik formasyonun kaldırılması ile ilgili yazılı 29 Haziran 2020 tarihli Talim ve Terbiye Kurulu kararı ile alan Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK aracılığıyla üniversiteleri bilgilendirdi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzalı yazıda şu ifadeler yer aldı;

"Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel, örgün ve yaygın eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlar ile mezun oldukları yükseköğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslerin belirlenmesine ilişkin iş ve  işlemler ilgi karar ve eki çizelge doğrultusunda yürütülmektedir. 

Bakanlığımız 2023 eğitim vizyon belgesinde, sertifikaya dayalı Pedagojik Formasyon uygulaması kaldırılarak yerine lisansüstü düzeyde programların açılması hedefine yer verilmiştir. Bu bağlamda ilgi Karar eki Çizelge'de yer alan Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu iş birliği ile açılan açılacak olan ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisansı ya da pedagojik formasyon programı / pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarı ile tamamlayanlar ifadesi, ilgi karar doğrultusunda değiştirilmiş olup yükseköğretim kurumları tarafından sertifika düzeyinde yürütülen pedagojik formasyon sertifika eğitimi, ilgi karardaki geçerliliğini yitirmiştir. "

PEDAGOJİK FORMASYON NEDİR?

Formasyon, eğitim fakültesinden mezun olmayan kişilerin öğretmenlik yapabilmek için alması gereken bir programdır. Öğretmenlik yapmak isteyen kişiler okudukları bölüm sonrasında bu Pedagojik Formasyon eğitimi alarak yapabilirler.

Bu programda öğrencilere; Eğitim Bilimine Giriş, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Sınıf Yönetimi, Eğitim Psikolojisi, Özel Öğretim Yöntemleri, Öğretmenlik Uygulaması, Öğretmenlik Meslek Etiği, Eğitim Tarihi, Eğitimde Program Geliştirme, Eğitim Sosyolojisi, Eğitim Felsefesi, Rehberlik, Bilgisayar Destekli Öğretim, Özel Eğitim, Karakter ve Değerler Eğitimi, Türk Eğitim Sistemi ve Okul Yönetimi, Eğitimde Eylem Araştırması, Eğitimde Teknoloji Kullanımı, Türk Eğitim Tarihi, Bireyselleştirilmiş Öğretim, Yaşam Boyu Öğrenme, Gelişim Psikolojisi dersleri verilir.

ÖNCEKİ HABERLER
İsmail Saymaz Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurultaydaki rakibini açıkladı
Maskesiz görüntülenen Kadir İnanır: Takmaya fırsatım olmadı yanlış anlaşıldım
Bakan Berat Albayrak'tan Sakarya'daki patlamayla ilgili başsağlığı mesajı
DGS geç başvuru ücreti kaç para ÖSYM başvuru ekranı
MHRS randevu alma 2020 nasıl yapılır TC girişi yapma ekranı
Trabzonspor'dan KAP bildirimi: Marlon Rodrigues
Yorumlar