BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 503,21
HABER /  DÜNYA

Flaş karar! 'Özgür Suriye Polisi' projesi durduruldu...

İngiliz hükümeti, Gaziantep'ten yönetilen Suriye'de yerel halkın polis gücü kurması için geliştirilen "Özgür Suriye Polisi" projesini, verilen ödeneklerin cihatçı örgütlerin eline geçtiğinin ortaya çıkması üzerine durdurdu.

Abone ol

İngiliz hükümeti, Suriye'de yerel halkın polis gücü kurması için geliştirilen bir yardım projesini, verilen ödeneklerin cihatçı örgütlerin eline geçtiğinin ortaya çıkması üzerine durdurdu.

BBC Panorama programının gördüğünü duyurduğu belgelere göre, "Özgür Suriye Polisi" adındaki polis örgütlenmesini desteklemek amacıyla geliştirilen proje kapsamında verilen ödeneklerin bir kısmının, projenin sahadaki uygulayıcılığını yapan taşeron danışmanlık firması Adam Smith International aracılığıyla cihatçı örgütlerin eline geçtiği anlaşıldı.

PROJENİN MERKEZİ GAZİANTEP'Tİ

Haberde, söz konusu programın milyonlarca sterlin değerinde olduğu ve İngiliz hükümeti tarafından Suriye'de halkın adalet ve güvenlik imkanlarının erişiminin desteklenmesi amacıyla 2014 yılında başlatıldığı belirtildi. İngiltere ile birlikte beş ülkenin daha destek verdiği projenin idaresi Gaziantep'ten yapılıyor.

BBC Panorama programının bu akşam akşamı yayınlanacak bölümünde iddialarla ilgili ayrıntılara yer verilmesi bekleniyor.

NUREDDİN ZENGİ HAREKETİ'NE DÜZENLİ RÜŞVET ÖDENDİ

Panorama ekibinin gördüğü belgelere göre, yardım programı kapsamında Halep eyaletinde kurulan polis gücü, faaliyet gösterebilmek için bölgeyi kontrol eden cihatçı örgüt Nureddin Zengi Hareketi'ne düzenli olarak ödeme yapmak zorunda kaldı.

POLİS OLACAKLARI BİZZAT EL NUSRA MI SEÇTİ?

Ortaya atılan bir diğer iddia da İdlib eyaletindeki iki karakolda yardım programı kapsamında görev yapacak polislerin El Kaide çatısı altında kurulan ancak daha sonra ilişkisini koparan El Nusra örgütü tarafından bizzat seçildiği yönünde.

ÖLMÜŞ KİŞİLERE MAAŞ ÖDENDİ

Ayrıca, bu polis gücü kapsamında halihazırda ölmüş olan ya da sahte olduğu anlaşılan bazı kişilere de ödeme yapıldığı ve bu polis gücünün şüphelilere daha ağır cezalar verilmesi için mahkemelerle birlikte çalıştığı öne sürüldü.

Adam Smith International ise iddiaları sert bir dille yalanladı. Şirket açıklamasında "terörle mücadele kapsamında vergi mükelleflerinin paralarının etkin bir şekilde kullanıldığını" söyledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Hükümetin OHAL için yeni planı ne? Zarrab detayı da bomba!
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
CIA Başkanı itiraf etti! İsrail ve Suudi Arabistan...
Zafer Biryol itirafçı oldu! FETÖ'cü futbolcular panikte isimleri...
Kalk Gidelim 4.yeni bölüm fragmanı Mustafa Ali istifa ediyor
Reza Zarrab'ın oyununa bakın! Bakan fark edince...
Zekeriya Öz'ün yazışmaları deşifre oldu! Erdoğan'ı darbeye...
Zafer Biryol itirafçı oldu, FETÖ'cü futbolcuları ifşa etti
Bomba gelişme! Zarrab ailesi de Türkiye'den kaçtı!
Asgari ücret 2018 yeni zamlı maaşlar DİSK açıklama yaptı
Yorumlar