BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,70
HABER /  GÜNCEL

Reza Zarrab'ın oyununa bakın! Bakan fark edince...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ABD'de davası devam eden Reza Zarrab'la ilgili yaşadığı bir olayı anlattı. Tüfenkci Reza Zarrab'ın iki ay önce şirketlerinde hisse devri için bakanlığa başvurduğunu söyledi. Tüfenkci kendisinin işlemleri şüpheli bulduğu için izin vermediğini söyledi.

Abone ol

Bakan aynı zamanda Zarrab'ın şirketinde ortakların genellikle akrabalarından oluştuğunu belirtti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Star gazetesine açıklamalarda bulundu. Tüfenkci Reza Zarrab’ın iki ay önce şirketlerinde hisse devri için bakanlığa başvurduğunu fakat kendisinin, “Aman burada bir oyun var izin vermeyin” dediğini açıkladı.

Tüfenkci aynı zamanda Zarrab’ın şirketlerinde akrabaları dışında pek ortak bulunmadığını sözlerine ekledi. İşte Bakan’ın açıklamaları:

SARRAF DOSYASI İKİ ŞEYİ HEDEFLİYOR

Sarraf dosyası iki şeyi hedefliyor; birisi Türkiye'de siyasi anlamda karışıklık oluşturma, öbürü de ekonomik ortamda spekülasyonlarla kötüleştirmek.

Yapılan iş gayr-i resmi değil. Altın ihraç ettiğini ifade ediyor. Dubai'de o altının dolara çevrilip İran'ın borçlarının ödendiğini söylüyor. Altın ticareti 2014'e kadar yasak değildi. Uluslararası hukuka uygun yaptığımız iş. Araştırılması gereken, Dubai'den yaptığını söylediği hayali gıda ihracatı konusu olabilir.

ABD ALTINI DA YASAKLAYINCA...

Türkiye'nin Dubai'deki işleme müdahale etme yetkisi yok. Altın ihraç ediyoruz, aynı şirketler ithal ediyor bunun araştırılması lazım diye bir rapor bizde de vardı. Maalesef bizim böyle şeylere girmemize de gerek yoktu. Gıdayı da gönderebilmemiz, altını direct İran'a da gönderebilirdik. Dubai'ye ticaret uluslararası teamüllere uygun olabilir. “ABD altını da yasaklayınca gıda ticareti yapıyor gösterdik” diyor ama Türkiye kayıtlarında çıkışı görünüyor. Amerikalıların kucağına gitti diye böyle bir ifade vermiş olabilir, gerçek yapmış da olabilir.

İKİ AY ÖNCE DİLEKÇE

Amerika'da tutukluyken, 2 ay önce şirketlerinde hisse devri yapmak için bakanlığımıza dilekçe ile başvurdu. “Aman izin vermeyin, burada bir oyun var” dedim. Dilekçeleri duruyor. Amerika bunu götürürken belki güvenceler verdi.

BURADAKİ MALLARI DEVREDİP KURTULACAKTI

Buradaki mal varlıklarını devredip, kurtulacaktı. Akıllı olup Sarraf'a bu işi bırakmasaydık, daha iyi olurdu. Çoğu şirkette tek başına zaten, diğerleri de akrabaları.. Bir şey deme şansları yok.

ÖNCEKİ HABERLER
Zekeriya Öz'ün yazışmaları deşifre oldu! Erdoğan'ı darbeye...
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Zafer Biryol itirafçı oldu, FETÖ'cü futbolcuları ifşa etti
Asgari ücret 2018 yeni zamlı maaşlar DİSK açıklama yaptı
İşte ÖSYM YKS örnek soru ve cevapları kitapçığı
Yargıtay FETÖ'nün 7 katlı piramitini çizdi
Müge Anlı Fatma Uyanık bulundu mu son durum ne
CHP'den flaş açıklama: Salı günü yeni bir bomba patlıyor
Erdoğan'dan flaş sözler: Bazı iş adamları...
AÖF sınav sonuçları 25 - 26 Kasım 2017 güz dönemi sorgu ekranı
Yorumlar 14 yorum