BIST 1.330
DOLAR 8,19
EURO 9,87
ALTIN 471,57
HABER /  EKONOMİ

Fitch'ten önemli tespitler: Türk bankaları için refinansman riski arttı

Fitch Rating, yayımladığı araştırma raporunda; Merkez Bankası'nda yaşanan başkan değişikliği sonrasında Türk bankaları için refinansman riskinin arttığını belirtti.

Abone ol

Fitch Rating, TCMB'de yaşanan başkan değişikliğinin Türk bankaları için refinansman riskini artırdığını açıkladı. Bankaların kısa dönem borçlarının arttığına dikkat çeken uluslararası derecelendirme kuruluşu, 2020 yıl sonunda Türk bankalarının 2019’dan daha az dış borca sahip olduğunu fakat 2020’de kısa vadeli dış borç oranının 2019’a göre artış kaydettiğini ifade etti.

Döviz mevduatları yüzde 20 arttı

Bloomberg'in haberine göre, Türk bankalarının 2021 yılında yabancı para borç servisi yükümlülüklerinin, piyasaların 12 ay tamamen kapanması gibi uç bir durumda, 45-50 milyar dolar civarında olmasını bekleyen Fitch, 2020 yılında yerleşiklerin Türk bankalarındaki döviz mevduatlarının yüzde 20 arttığını ve bunun bankalara dış borcu ödemede yardımcı olduğunu vurguladı.

"TCMB'deki değişiklik politika güvenilirliğini etkiledi"

Fitch, Türk Lirası’ndaki zayıflamanın ve enflasyonun devam etmesi halinde dolarizasyonun artabileceğine işaret ederken, güvende somut bir zayıflama ya da şirketlerde nakit darlığı yaşanmasının da döviz mevduatlarında azalmaya ya da istikrarsızlığa yol açabileceğine değindi.

Kasım ve mart ayı arasındaki ortodoks ve şeffaf politikaların risk primlerini azalttığını, sermaye girişini artırdığını, refinansman risklerini azalttığını ve TL’ye değer kazandırdığının altını çizen kuruluş, TCMB başkanlığında yaşanan değişiklikle beraber politika güvenilirliğini etkilediğini ve piyasadaki oynaklığı artırdığını belirtti.

"Döviz cinsinde ihraçlar yakın vadede azalabilir"

Fitch, bunun sonucu olarak da Türk bankaları için refinansman riskinin ve risk priminin yükseldiğini söylerken, Türk bankalarının döviz cinsinden borçlarının büyük bir kısmını oluşturan kısa vadeli borçların, piyasalardaki oynaklığa karşı, bankaları kırılgan hale getirdiğini vurguladı.

2021’in ilk çeyreğinde bazı bankaların aktif olarak dış borçlanma miktarını artırdığını belirten Fitch,dış borçlanma maliyetinin artmasıyla beraber Türk bankalarının döviz cinsinden ihraçlarının yakın vadede azalmasını beklediklerini ifade etti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Türkiye'nin en zengin 10 kişisi ve servetleri açıklandı! Rahmi Koç 5. sırada zirvede sürpriz isim Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
FETÖ, DAEŞ, PKK ve DHKP-C üyesi 377 kişinin mal varlıkları donduruldu! Neden bu kadar beklendi
Bursa'da CHP'den istifa eden başkan AK Parti'ye geçti: 2023 seçimlerinde...
Samsun'dan acı haber! Kovid-19 tedavisi gören cumhuriyet savcısı hayatını kaybetti
Manisa'da okula diye evden çıkan liseli Songül 9 gündür kayıp
Valilikten flaş karar! Manisa'da uzaktan eğitime geçildi
Trabzonspor’da duraklama dönemi
Meral Akşener zevzek dediği amirallere karşı yumuşadı! Müsaade etmeyiz mesajı
Sultanbeyli Kaymakamlığı tarafından başlatılan Halk Eğitimi Kampanyası’nda 79 Bin 652 Kursiyere Ulaşıldı
Hilal Kaplan: Vallahi bunca yılın yandaşıyım ama Cumhurbaşkanımızla böyle bir tane diyaloğumu bulamazlar
Yunanistan Başbakanı Miçotakis kovduğu sefirin ayağına gitti
Yorumlar