BIST 1.426
DOLAR 8,60
EURO 10,13
ALTIN 486,27
HABER /  GÜNCEL

FETÖ'nün 7 yıldızlı ihanet yuvası ortaya çıktı! 11 yatak odası 30 kişilik sinema salonu var

FETÖ elebaşısının darbe girişimi başarılı olsaydı geleceği Ankara’daki sarayını ilk kez görüntülendi. 7 yıldızlı devasa malikane şatafatıyla dikkat çekiyor. 11 yatak odasının olduğu sarayda 30 kişilik sinema salonu bile var.

Abone ol

Fetullah Gülen için "Bir tebessümüne tüm malımı bağışlarım" diyen firari Akın İpek'in örgüt elebaşısı için yaptırdığı dev saray görüntülendi. Geçtiğimiz günlerde mahkeme kararıyla Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Melek İpek'i tahliye ettirdiği saray, 17-25 Aralık'taki darbe girişimi başarılı olup hükümet devrilseydi, ABD'de yaşayan Fetullah Gülen'in Türkiye'de ikamet edeceği yer olacaktı. ABD'deki Beyaz Saray'ı andıran devasa malikanede ne ararsan var.

Ankara İncek'te bulunan, Mogan ve Eymir gölleri sırtlarında yer alan, Çankaya'ya 15 dakika mesafedeki dev saray için inşaat ruhsatı 2013'te Gölbaşı Belediye İmar Müdürlüğü'nden alındı. 2015'te tamamlanan saray o dönemde toplam 61.5 milyon TL'ye (4.7 milyon TL arazi, 45 milyon TL inşaat, 11.8 milyon TL antika ve eşyalar) mal oldu.

3 parsel 18 bin metre kare
Dev sarayın inşa edildiği arazi, 3 parselden oluşuyor. Birinci parselde ana bina bulunuyor. 14.182 metrekare açık, 7.379 metrekare kapalı alanda, ikiz iki 4 katlı villadan oluşan ana binanın yanı sıra konukevi, sohbet odası, müştemilat, üç ayrı, havuz, fırın (kuyu, taş, pide) da yer alıyor. Bir diğer parselde ise 1.634 metrekarelik kapalı alanda Akın İpek'in kardeşine tahsis edilen ayrı bir villa daha var.

Burası FETÖ elebaşısının kalacağı sarayın giriş katı... Üç büyük koltuk takımının olduğu ana girişte şömineden, antika eşyalara, ipek halılara kadar her şey şatafat içinde.

Müştemilatı dahi saray gibi
Müştemilat olarak düşünülerek yapılan bina bile saray gibi… 2.100 metrekare açık, 631 metrekare kapalı alandan oluşan müştemilatta her biri 100'er metrekarelik, 3 oda bir salondan oluşan tek katlı 6 ayrı ev bulunuyor. İhtişamlı görünümüyle çiftlikten çok devlet büyüğü ya da diplomatik amaçla inşa edilen bir yer olduğu anlaşılan sarayın her tarafından şatafat ve lüks akıyor.

Hainlerin sözde kabine masası
Yürüyüş yollarının, hamakların, çardakların yer aldığı bahçede bir bina da konukevi olarak inşa edilmiş! 842 metrekarelik konukevinde, 1 dinlenme odası, salon ve yemek odaları ile mutfak bulunuyor. Dubleks binanın girişinde 30 kişilik antika dev bir masa göze çarpıyor. Burasının FETÖ'nün darbe girişimleri başarılı olsaydı, Bakanlar Kurulu'nu toplayacağı yer olarak dizayn edildiği belirtiliyor.

'15 Temmuz müzesi olabilir'
TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, bu devasa yapının bir devlet başkanının yaşayabileceği saray olarak düşünüldüğünü belirterek, "Burası bir ailenin yaşayacağı yer değil. Örgüt elebaşı için yapıldığı tüm detaylardan anlaşılıyor" dedi. Gülal, Beyaz Saray'ı andıran şatafatlı, lüks malikaneyi ne yapacaklarına ilişkin sorulara da yanıt verdi: "Henüz Cumhurbaşkanımız ile konuşmadık. Ama burayı satmamak gerekir. Zira, paradan daha ziyade sembolik bir anlamı var. Buranın kapısına mutlaka Cumhurbaşkanlığı logosunu koymamız gerekir. Benim önerim, 15 Temmuz Müzesi haline getirilebilir ya da Dışişleri Bakanlığı ile konuşulup, yabancı misafirler için rezidans olarak da kullanılabilir."

Sarayda yok yok
Ana binanın zemin katında masaj odasından, bateri ve piyanonun olduğu müzik odasına, 30 kişilik sinema salonundan koca bir hamam ve saunaya hatta fitness salonuna kadar birçok bölüm yer alıyor. Ana bina olarak dizayn edilen 4 katlı bölümde, 5'i süit, 6'sı 130 metrekarelik olmak üzere toplam 11 yatak odası var. 200 metrekareden daha büyük olan süit yatak odalarında giyinme odaları, dinlenme odası olarak dizayn edilen salonlar, altın suyuna batırılmış musluklarla dizayn edilmiş banyo ve tuvaletler dikkat çekiyor. Şöminelerin olduğu 5 adet salonun yer aldığı ana binada 2 de mutfak göze çarpıyor. Tamamı ithal malzemelerle donatılan mutfaklarda soğuk odalar, yemek asansörleri dahi düşünülmüş!

Sohbet odası Pensilvanya'daki evini andırıyor
Bahçedesüs havuzu ve olimpik havuz (141 metrekarelik) dikkat çekiyor. 435.7 metrekarelik sohbet odası dahi yapılmış. Her ne kadar FETÖ firarisi Akın İpek ve annesi Melek İpek bölümün mescit olarak dizayn edildiğini iddia etse de bu alanın örgüt elebaşısı için sohbet odası olarak dizayn edildiği tasarımından anlaşılıyor. Oda, tıpkı Fetullah Gülen'in Pensilvanya'daki evini andırıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
İbrahim Kalın'dan çok net Doğu Akdeniz mesajı! Kimseye hakkımızı yedirmeyiz
İbrahim Kalın'dan çok net Doğu Akdeniz mesajı! Kimseye hakkımızı yedirmeyiz
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vefasına Bahçeli’den karşı jest
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vefasına Bahçeli’den karşı jest
Cristiano Ronaldo ile Lionel Messi buluşuyor mu?
Cristiano Ronaldo ile Lionel Messi buluşuyor mu?
İtalyan devi Inter Sörloth'un peşinde
İtalyan devi Inter Sörloth'un peşinde
Gökhan Töre 1 sezon sonra Beşiktaş’a dönüyor
Gökhan Töre 1 sezon sonra Beşiktaş’a dönüyor
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan AB'ye samimiyetsizlik tepkisi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan AB'ye samimiyetsizlik tepkisi
Libya İçişleri Bakanı görevden alındı
Libya İçişleri Bakanı görevden alındı
Elon Musk Neuralink çipini tanıttı! İnsan beynine takılacak
Elon Musk Neuralink çipini tanıttı! İnsan beynine takılacak
ABD Genelkurmay Başkanından 'seçim süreciyle ilgimiz yok' mesajı
ABD Genelkurmay Başkanından 'seçim süreciyle ilgimiz yok' mesajı