BIST 9.334
DOLAR 31,13
EURO 33,82
ALTIN 2.034,32
HABER /  SPOR

Fatih Terime vergi kıyağı

İnşaat amelesinin ödediği vergi oranı yüzde 19... Aylık maaşı 130 bin YTL olan Fatih Terim'in ödediği vergi bakın kaç lira?

Abone ol

Yeni yasayla Süper Lig’de oynayan futbolculardan yüzde 15, milli takımlarda teknik direktörlük yapanlardan ise yüzde 5 vergi kesintisi yapılması kalıcı hale getirildi. Aylık maaşı 130 bin YTL olan Fatih Terim yüzde 5 vergi ödeyecek. Buna karşılık asgari ücretle inşaatlarda amelelik yapandan 81.17 YTL vergi kesiliyor, kendisine net 435 YTL kalıyor. Ödediği vergi net ücretin % 19’unu buluyor.

Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasıyla ilgili kanun, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

KLUPLERİN VERGİ BORCU TECİL EDİLECEK

Torba kanunla spor kulüplerinin vergi ve prim borçlarına 10 yıl erteleme ve taksit olanağı getirildi. Buna göre, spor kulüplerinin vergi ve prim borçları 10 yılı aşmamak üzere tecil edilecek. Ertelemenin ardından borçlara taksit uygulanacak. Spor kulüplerinin transfer ücretlerinde tutara göre artan oranda stopaj uygulamasına son verilecek.

MİLLİLER'E YÜZDE 5 VERGİ

Torba yasa sayesinde kulüplerin baskısı ile geçici olarak uygulanan yüzde 15’lik gelir vergisi de kalıcı hale getiriliyor. Transfer ücretleri üzerinden, lig durumuna göre değişmek üzere yüzde 5 ila yüzde 15 düzeyinde vergi ödenecek. En üst ligdekiler için yüzde 15, en üst altı ligdekiler için yüzde 10, diğer liglerdekiler için 5 oranında kesinti yapılacak. Lig usulüne tabi olmayan spor dallarındakilere, milli takımlarda görev yapan teknik direktör ve antrenörlere yapılan ödemeler ile milli sporculara uluslararası müsabakalara katılmaları karşılığında yapılan ödemeler için yüzde 5 oranında gelir vergisi kesintisi uygulanacak.

LİNCOLN ALMANYA'DA KALSAYDI YÜZDE 40 ÖDEYECEKTİ

Torba yasa sayesinde milyon euroluk yıllık kazançlar elde eden Süper Lig futbolcuları kazançları üzerinden yüzde 15 vergi ödeyecekler.
Örneğin yıllık kazancı 2.5 milyon euroyu geçen Fenerbahçeli Alex ile Galatasaraylı Lincoln’ün ödeyecekleri vergi yüzde 15 olacak. Oysa Lincoln, Alman Bundesliga’da oynamaya devam etseydi yıllık kazancı üzerinden yüzde 40 vergi ödeyecekti.

EN KAZANÇLI FATİH TERİM

Aylık kazancı primler hariç 130 bin YTL olan Fatih Terim ise yeni yasadan en kazançlı çıkan isim olarak dikkati çekiyor. Milli takımlarda teknik direktörlük yapanlar yeni yasa uyarınca sadece yüzde 5 gelir vergisine tabi tutulacak.

TUNCAY'A BİZDE YÜZDE 15, İNGİLTERE'DE YÜZDE 40

Dünyanın en çok kazanan futbolcularının ve en zengin kulüplerin bulunduğu İngiltere Premier Ligi’nde oynayan futbolcular, kulüpten kazandıkları gelir üzerinden yüzde 40 oranında gelirler vergisi (Income Tax) veriyor. Ayrıca gelirlerinin yüzde 12’si de sosyal sigortaya (National Insurance) gidiyor. İspanya’da La Liga’da ise futbolcular kulüplerden aldıkları kazançlarının yüzde 45’i kadarını gelir vergisi olarak devlete ödüyor. Geçen yıl Fenerbahçe’de top koştururken Premier Lig’e transfer olan Tuncay da şimdi kazancının büyük bölümünü devlete vergi olarak ödüyor.

FUTBOLCULARIN ALDIKLARI YILLIK ÜCRETLER

Cassio Lincoln G.Saray 2.5 milyon euro
Roberto Carlos F.Bahçe 2 milyon euro
Alex de Souza F.Bahçe 3.7 milyon dolar
Edu Dracena F.Bahçe 1. milyon euro
Delgado Beşiktaş 1.3 milyon euro
Mateja Kezman F.Bahçe 2.5 milyon euro
Rüştü Reçber Beşiktaş 1.5 milyon euro
Eduardo Cisse Beşiktaş 1.5 milyon euro
Fatih Terim Milli Takım 1.2 milyon dolar (Aylık kazancı primler hariç 130 bin YTL)